Pielęgnacja brody

Mamy modę na brody. Ale nie wystarczy przestać się golić. Zarost musi być perfekcyjnie zadbany.Brodę należy myć dwa razy dziennie, włosy regularnie czesać, nakładać na nie odpowiednie kosmetyki, a skórę pod zarostem nawilżać. Ściąga gotowa!
barber, pielegnacja brody, moda na brode, jak zapuscic brode

Mycie brody

Według mikrobiologa Johna Golobica, męski zarost należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Obowiązkowo rano i wieczorem. Koniecznie za pomocą specjalnego szamponu lub mydła do brody. To zdaniem uczonego jedyny skuteczny sposób, aby pozbyć się wszelkiego brudu, resztek jedzenia, ale przede wszystkim bakterii, które broda chłonie jak gąbka. Dlaczego nie wystarczy stosowanie zwykłego mydła? Ta metoda wysusza skórę, może ją podrażniać i sprawia, że zarost staje się szorstki i niemiły w dotyku – ostrzegają styliści męskich fryzur.

– Zazwyczaj dedykowane zarostowi kosmetyki zawierają olejki, węgiel drzewny i glinki, które dość mocno oczyszczają brodę i łagodzą stany zapalne skóry – wyjaśnia Adam Szulc, fryzjer męski.

Pamiętajmy też, by używać najwyżej letniej wody. Zbyt gorąca może przyczynić się do powstawania łupieżu. Obowiązkowo stosujemy też odżywkę, która zamyka łuski, przez co chroni włosy przed zanieczyszczeniami środowiskowymi i przesuszeniem. Dzięki temu stają się bardziej miękkie i błyszczące. Dłuższą brodę można po myciu prostować, używając balsamu, suszarki i szczotki z naturalnego włosia.

Sprawdź produkty z kategorii: Kosmetyki dla mężczyzn

Codzienna pielęgnacja brody

Olejki, balsamy, woski – popularność kosmetyków do zarostu ciągle rośnie. Dobrze dobrane ułatwiają stylizację oraz pielęgnują. Jeśli zarost jest dłuższy niż pięć centymetrów, trzeba codziennie stosować olejek lub balsam, które nabłyszczą, zmiękczą włosy i mocno nawilżą skórę. Są jej niezbędne, ponieważ podczas zapuszczania brody spada produkcja sebum, w konsekwencji czego cera zaczyna wysychać i staje się podatna na podrażnienia.

– Panom ze skórą wrażliwą polecam stosowanie balsamów, które podobnie jak olejki nakładamy rano i wieczorem – mówi Paulina Naron, kosmetolog. Bierzemy odrobinę kosmetyku między ręce, które lekko o siebie pocieramy, a następnie wmasowujemy go w brodę. Na koniec przeczesujemy zarost grzebieniem i gotowe – dodaje specjalistka.

Kto dopiero zamierza mieć brodę, powinien zafundować twarzy peeling. Taki zabieg usuwa martwe komórki i zanieczyszczenia. Zarost pojawi się szybciej, a skóra pod nim będzie zdrowsza. Jeśli jest ona podrażniona, pomóc może mycie jej raz dziennie delikatnym preparatem i nakładanie produktów o właściwościach regenerujących. Dobrze byłoby, gdyby taki preparat zawierał:

Zobacz też: Joga twarzy - naucz się prostych ćwiczeń

Jak prawidłowo czesać brodę

Zarost dorosłego mężczyzny tworzy około 30 tysięcy włosów, a im częściej je czeszemy, tym szybciej rosną. Barberzy, zajmujący się brodami profesjonalnie, radzą używać grzebienia i szczotki kilka razy dziennie. Dlaczego akurat tak? Szczotkowanie nie tylko nadaje kształt brodzie, usuwa zanieczyszczenia i brud gromadzący się na włosach przez cały dzień oraz łuszczący się martwy naskórek.

Pobudza także produkcję sebum (odpowiadającego za nawilżenie skóry) oraz krążenie krwi (odpowiadające za dotlenienie cery pod zarostem). Udowodniono również, że regularne czesanie wpływa na wzmocnienie mieszków włosowych i szybszy porost zarostu.

Czym czesać brodę? Do rozczesywania zarostu, także po użyciu wosku czy pomady, konieczny jest grzebień. Jeśli będzie z drewna, włosy nie będą się elektryzowały. Natomiast szczotka szybciej usunie zabrudzenia i martwy naskórek. Najlepsze są szczotki z naturalnego włosia dzika. W przypadku dłuższego zarostu najlepiej sprawdzi się tzw. kartacz, czyli szczotka bez rączki.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Zobacz też: Witaminy i minerały dla mężczyzn - jakie warto stosować?

 

Magda Maciejczyk

Magda Maciejczyk

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.