Suplementy diety – jak wybrać najlepszy suplement diety?

Co to są suplementy diety? To preparaty, które zwykle występują w formie tabletek i pełnią rolę uzupełniającą dla codziennego żywienia, ich rolą jest wzmacnianie organizmu. Jaka jest różnica między lekiem a suplementem diety? Zadaniem suplementów diety nie jest leczenie a uzupełnianie niedoborów. 

Suplementy diety

Mimo iż suplementy diety mają mieć pozytywny wpływ na organizm to nieumiejętne ich stosowanie może przynieść odwrotny efekt. Suplementy diety dostępne są na rynku w takich formach, jak:

  • proszek,
  • tabletki,
  • kapsułki,
  • płyny.

Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które chorują na przewlekłe schorzenia i na co dzień przyjmują różnorakie medykamenty. Suplementy diety w połączeniu z niektórymi lekami mogą doprowadzić do pojawienia się skutków niepożądanych.

Czytaj: Chrząstka rekina - właściwości, działanie, zastosowanie

Suplementy diety – czym są?

Co to jest suplement diety? To produkt, którego zadaniem jest wspomaganie codziennej, zbilansowanej diety. Uzupełnianie niedoborów należy zacząć od wprowadzania do żywienia odpowiednich warzyw czy owoców, mięs, nabiału oraz zdrowych tłuszczów. Jeśli ta metoda nie przyniesie oczekiwanych efektów, pomocne mogą okazać się właśnie suplementy diety. Nie są one lekami, a w ich składzie znaleźć można:

  • witaminy,
  • związki mineralne,
  • ekstrakty roślinne.

W obecnych czasach przez niewłaściwą dietę, ale przede wszystkim życie w pośpiechu i ciągły stres, wiele osób ma kłopot z odpowiednim poziomem magnezu w organizmie, dlatego bardzo często właśnie ten pierwiastek jest suplementowany.

Poznaj: Suplementacja w ciąży – jak dokonać właściwego wyboru?

Suplement diety a lek – podobieństwa i różnice

Często pojawia się problem z odróżnieniem suplementów diety od leków. Bardzo często informacja ta nie jest podawana wprost, wprowadzając tym samym konsumenta w błąd.

Jakie więc są podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma produktami?

  • Lek to substancja, bądź zbiór substancji o różnorakich właściwościach, które prowadzą do zapobiegania lub wyeliminowania choroby z organizmu. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego głównym zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety.
  • Producenci leków muszą spełniać wiele różnych wytycznych oraz przedstawić szczegółowe dane na temat produktu, aby móc wprowadzić go do obrotu. Osoby, które chcą zacząć sprzedaż suplementów muszą jedynie dać taką informację do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i tam opisać projekt etykiety, który będzie widniał na produkcie.
  • Lek ma składzie substancje, których zadaniem jest wyleczyć pacjenta, natomiast skład suplementu opiera się głównie na witaminach i składnikach mineralnych.

Podsumowując powyższe różnice główny wniosek jest taki, iż lek przede wszystkim ma niwelować objawy danej choroby, bądź jej zapobiegać, a rolą suplementu jest uzupełnienie brakujących witamin w organizmie. Ważne jest, by podczas wizyty u lekarza, informować go o tym, jakie suplementy są przyjmowane, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań.

Sprawdź: Sok z żurawiny - właściwości, przepis, dawkowanie

Suplementy diety dla dzieci

Czy warto podawać dzieciom suplementy diety? Przede wszystkim najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia dieta, bogata w kasze, owoce czy warzywa. Należy pamiętać, iż witaminy podawane w jedzeniu mają lepszą przyswajalność niż preparaty medyczne.

Przed podaniem dziecku suplementu diety należy skonsultować się z pediatrą, gdyż to on powinien zalecić najlepszy produkt. Najczęściej, przyjmowanie tego typu preparatów rekomendowane jest po długich i ciężkich infekcjach, gdy maluch boryka się z brakiem apetytu.

Decydując się na zakup suplementu diety, należy dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką, wybierając odpowiedni preparat dostosowany do wieku czy wagi dziecka. Dodatkowo warto porozmawiać ze specjalistą, gdy dziecko cierpi na jakąś chorobę przewlekłą i na co dzień przyjmuje leki.

Poznaj: Krople na kolki – krople na kolki dla niemowląt

Najlepsze suplementy diety – jak wybrać?

Jak wybrać dobre suplementy diety? Przede wszystkim należy zacząć od zastanowienia się nad problemem, a dokładniej – czego potrzebuje organizm? Czy czegoś mu brakuje? Może okazać się, iż niezbędny będzie lek. Jeśli jednak chodzi o brak jakiejś witaminy, gdy istnieje taka możliwość, należy przeprowadzić badania na jej poziom. Gdy faktycznie okaże się, iż jest jej niedobór, można zakupić suplement, jednak z czasem ponownie wykonać badanie.

Skuteczne suplementy diety to również takie, których skład nie jest ukryty. Bardzo często nie ma pełnego opisu, co zawarte jest w produkcie. Może to wskazywać na niską skuteczność preparatu, np. ze względu na małą dawkę witaminy w tabletce. Zawsze trzeba zapoznać się ze składem, a nie polegać jedynie na reklamach.

Warto również poradzić się zaufanego farmaceuty, który powinien doradzić jaki suplement diety będzie miał najlepszy skład.

Warto wiedzieć: Nasiona chia – właściwości nasion szałwii hiszpańskiej

Suplementy diety – witaminy i minerały

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które można dopasować indywidualnie do swoich niedoborów. Co suplementowane jest najchętniej?

  • magnez,
  • żelazo,
  • witamina D,
  • selen,
  • żeń-szeń,
  • acerola,
  • cynk,
  • tran,
  • witamina B.

Czytaj również: Tabletki na trawienie - skuteczne leki na niestrawność

Autor: Katarzyna Pawlik

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.