Zatrucie pokarmowe - objawy, ile trwa, sposoby

Zatrucie pokarmowe to szereg objawów występujących po spożyciu jedzenia skażonego bakteriami lub innymi drobnoustrojami. Objawy zatrucia pokarmowego to najczęściej ból brzucha, wymioty i biegunka. Jakie jeszcze są objawy zatrucia pokarmowego? Ile trwa zatrucie pokarmowe? Co na zatrucie pokarmowe jest skuteczne?

 Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe - co to takiego?

Zatrucie pokarmowe to zaburzenie w funkcjonowaniu układu pokarmowego powstałe w wyniku spożycia pokarmu skażonego bakteriami lub innymi drobnoustrojami, na przykład zatrucie grzybami. Wyróżnia się także wirusowe zatrucia pokarmowe.

Zatrucie pokarmowe o charakterze bakteryjnym to intoksykacja, infekcja lub toksykoinfekcja. O intoksykacji mówi się wtedy, gdy do zatrucia doprowadziła toksyna obecna w żywności jeszcze przed jej spożyciem przez człowieka. Infekcja to zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterie, które kolonizują jelita. Toksykoinfekcja natomiast jest zatruciem o charakterze mieszanym.

Zatrucie pokarmowe o charakterze grzybiczym to zwykle szereg dolegliwości wywołanych spożyciem pokarmu z pleśnią. Wirusowe zatrucie pokarmowe najczęściej dotyka dzieci. Tego rodzaju zatrucie pokarmowe wywołane zwykle przez rotawirusy przybiera postać grypy jelitowej.

Sprawdź też: Zatrucie pokarmowe u dziecka - objawy, ile trwa, leki

Zatrucie pokarmowe - objawy

Objawy zatrucia pokarmowego to przede wszystkim ból brzucha, wymioty i biegunka, ale mogą także wystąpić inne objawy towarzyszące: wzdęcia, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie organizmu. Wymienione wcześniej rodzaje zatrucia pokarmowego przebiegają podobnie.

Jedynie w przypadku intoksykacji występują dodatkowo takie objawy jak zawroty głowy, podwójne widzenie, a nawet niedowład twarzy. W wirusowym zatruciu pokarmowym natomiast pojawiają się przede wszystkim wymioty i biegunka. Warto zaznaczyć, że w okresie letnim dużo częściej dochodzi do zatrucia pokarmowego. Po jakim czasie od zjedzenia skażonego pokarmu pojawiają się wymienione objawy? W większości przypadków od 1-6 godzin po zjedzeniu posiłku zawierającego drobnoustroje. Niekiedy pierwsze objawy zatrucia pokarmowego pokazują się następnego dnia.

Zobacz: Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?

Zatrucie pokarmowe - ile trwa?

To, ile trwa zatrucie pokarmowe jest zależne od rodzaju drobnoustrojów, jakie dostały się do organizmu. Zatrucia pokarmowe zwykle trwają kilka dni. Jeśli po kilku dniach objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Niezależnie od długości trwania zatrucia pokarmowego, jeśli zauważymy w stolcu krew lub żółto-zielony śluz, wizyta u lekarza jest bezwzględnie konieczna.

Inne objawy zatrucia pokarmowego wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej to skąpomocz, zaburzenia widzenia, problemy z oddychaniem. Również bardzo obfita biegunka, trwająca ponad dobę, powinna być sygnałem do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Niektóre zatrucia pokarmowe kończą się pobytem w szpitalu. Do takich zatruć należy zatrucie salmonellą lub jadem kiełbasianym.

Czytaj też: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?

Co na zatrucie pokarmowe - leki na zatrucie pokarmowe

Z reguły zatrucie pokarmowe nie jest stanem, który wymaga konsultacji lekarskiej. Wystarczy sięgnąć po leki na zatrucie pokarmowe. Leczenie zatrucia pokarmowego polega na nawadnianiu. Żeby zapobiec odwodnieniu, warto pić nie tylko wodę, ale także płyny nawadniające, które można kupić w aptece bez recepty. Dostarczą one do organizmu glukozę, potas, sód, magnez wapń, które są niezbędne w czasie zatrucia pokarmowego.

Popularnym lekiem na zatrucie pokarmowego jest węgiel leczniczy. Węgiel wiąże ze sobą bakterie i toksyny zalegające w jelitach, a następnie wraz z nimi jest wydalany z organizmu.

Co na zatrucie pokarmowe polecają farmaceuci? Warto sięgnąć po leki na zatrucie pokarmowe zawierające loperamid, diosmektyt lub nifuroksazyd. Na zatrucie pokarmowe o podłożu wirusowym poleca się stosowanie probiotyków, które pomogą odbudować naturalną florę bakteryjną jelit.

Sprawdź: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby

Zatrucie pokarmowe - co jeść?

Co jeść przy zatruciu pokarmowym? Pogląd, że najlepsza na zatrucie jest głodówka już dawno odszedł do lamusa. Wskazana jest dieta lekkostrawna przy zatruciu pokarmowym, składająca się z takich produktów jak kisiel, budyń, kleik, biszkopty, suchary, gotowane jabłka, gotowana marchewka.

Przy zatruciu pokarmowym nie należy jeść potraw tłustych, przyprawionych, odgrzewanych, zawierających konserwanty i sztuczne barwniki. Jeżeli chodzi o napoje to najlepsza będzie woda niegazowana lub herbata bez cukru. Nie powinno się pić mleka i napojów gazowanych. W miarę ustępowania dolegliwości można zacząć wprowadzać do diety kolejne produkty, ale stopniowo. Warto zacząć od gotowanego mięsa i warzyw. Do normalnej diety należy powrócić dopiero wtedy, gdy stolce się unormują.  

Czytaj także: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.