Czy Coca-Cola i paluszki pomagają na grypę żołądkową?

Cierpisz na grypę żołądkową? Coca-Cola ci pomoże – czytają często pacjenci szukający wybawienia na internetowych forach. Co na to medycyna? Czy Coca-Colę faktycznie wolno i warto pić w czasie jelitówki, w dodatku zakąszając kofeinowe bąbelki słonymi paluszkami?

coca-cola

Grypa żołądkowa a Coca-Cola

Czy Coca-Cola i Pepsi mogą pomóc w leczeniu grypy żołądkowej? Współczesna medycyna zna szereg mitów, które nie są wprawdzie w żaden sposób potwierdzone naukowo, ale też nie zostały jednoznacznie obalone. Czy to z braku dowodów, czy też z niewiary w naukowy potencjał tego typu badań. W przypadku przekonania o skuteczności coli na grypę żołądkową jest nie inaczej.

Cola uchodzi za jeden z polecanych, „sprawdzonych domowych sposobów na grypę żołądkową”. Czy faktycznie jest tak skuteczna? Na czym polega działanie coli i w jaki sposób miałaby ona wpływać na przebieg schorzenia, jakim jest wirusowe zapalenie żołądka i jelit?

Dlaczego uważa się, że Coca-Cola pomaga na grypę żołądkową?

Coca-Cola została opatentowana w 1886 roku przez amerykańskiego farmaceutę J.S. Pemberttona. W pierwszych latach funkcjonowała na rynku jako środek leczniczy na dolegliwości jelitowe, dopiero później stała się znana jako napój orzeźwiający. Niewątpliwie tego typu geneza produktu służy utrwalaniu potocznej wiedzy na temat możliwości jego stosowania w leczeniu jelitówki. Mit ten, jak wszystkie mity, zawiera ziarno prawdy, ale nie do końca zdaje się znajdować potwierdzenie w praktyce, przynajmniej jeśli chodzi o biegunkę o podłożu wirusowym.  

Czy u chorych na grypę żołądkową coca cola zatrzymuje biegunkę?

Coca-Cola funkcjonuje w powszechnej opinii, jako napój, który może wstrzymywać biegunkę. Nie przeczą temu lekarze, niektórzy wręcz zachęcają do picia coli w trakcie dolegliwości jelitowych. Po pewnymi wszakże warunkami.

  1. Cola powinna być odgazowana.
  2. Powinno się ją spożywać w niewielkich ilościach.
  3. Wszystko zależy od tego, jaką etiologię ma biegunka.

Najistotniejszy w tym przypadku jest punkt trzeci. O ile colę można do pewnego stopnia traktować jako remedium w przypadku typowego zatrucia, o tyle nie powinna ona być używana w sytuacji, gdy zapalenie żołądka i jelit ma charakter wirusowy (a tak jest właśnie w przypadku tzw. grypy żołądkowej). Dlaczego?

Czy chorując na grypę żołądkową należy pić coca colę?

Wirusowe zapalenie żołądka i jelit jest chorobą, której praktycznie się nie leczy. Nie istnieją środki farmakologiczne pozwalające zwalczyć jej przyczynę. Odradza się też leczenie objawowe, w tym powstrzymywanie biegunki oraz wymiotów. Z tej prostej przyczyny, że defekując lub wymiotując, chory oczyszcza organizm z toksyn. Powstrzymując naturalne odruchy, pacjent łagodzi chwilowo objawy, ale wydłuża czas trwania infekcji. A to właśnie czas jest podstawowym czynnikiem terapeutycznym w przypadku grypy żołądkowej.

Choroba ta powinna samoistnie ustąpić w ciągu 24-60 godzin, pod warunkiem, że pozwolimy jej w miarę naturalnie się rozwijać, uzupełniając jedynie niedobory płynów powstające w wyniku biegunki i wymiotów.  

Grypa żołądkowa: coca cola, paluszki i inne smakołyki

Wniosek: Coca-Colę można w niewielkich ilościach pić w czasie typowego zatrucia o podłożu bakteryjnym, nie jest ona jednak szczególnie wskazana w przebiegu grypy żołądkowej. Nie powinno się za jej pomocą powstrzymywać biegunki, ani nudności. Z drugiej jednak strony nie należy popadać w przesadę – działanie coli nie jest na tyle istotne, by spożywana w niewielkich ilościach mogła doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Co więcej, można sobie wyobrazić sytuację, w której cola teoretycznie służy pacjentowi nawet w czasie jelitówki, bardziej jednak jako środek pomagający uzupełnić niedobory wynikające z głodówki. Coca zawiera bowiem bardzo duże ilości węglowodanów. Zapobiega więc obniżaniu się poziomu cukru w organizmie. Stanowi też źródło kalorii, których może brakować, kiedy chory nie je praktycznie nic przez 1-2 doby. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku atrakcyjny smak oraz łatwość przyswajania w sytuacji, gdy pacjent ma obniżone łaknienie. Na podobnej zasadzie rekomenduje się niekiedy spożywanie przekąsek, takich jak słone paluszki.

Co na grypę żołądkową: Coca-Cola czy Pepsi?

Zwolennicy teorii, że cola jednak pomaga na jelitówkę, mają jeszcze jeden dylemat do rozstrzygnięcia: co jest lepsze na grypę żołądkową: Coca-Cola czy Pepsi. Nie wnikając w walory smakowe, wystarczy stwierdzenie, że skład i receptura obydwu napojów są niezwykle zbliżone, a na gruncie naukowym nie podejmowano nawet próby rozstrzygnięcia tego typu zagwozdki.

Tak czy inaczej, zanim na grypę żołądkową sięgniemy po Coca-Colę lub Pepsi, lepiej jest w tej materii skonsultować się z lekarzem. Wielce prawdopodobne, że zamiast coli, specjalista zaordynuje 2 litry wody dziennie, a do tego kleik ryżowy z bananem na śniadanie i pożywnego, gotowanego kurczaka z marchewką na obiad.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Dennis L. Kasper; Anthony S. Fauci, Choroby zakaźne, rozdział 91: Umesh D. Parashar, Roger I. Glass. Wirusowe zapalenia żołądka i jelit. (biegunki wirusowe). polskie: Lublin 2012, Czelej
  • Krzysztof Gutkowski, Marek Hartleb, Biegunka – Algorytmy diagnostyczne i zasady leczenia, Medycyna po dyplomie, 2012/09

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.