Emolienty do włosów - szampon. Emolienty w kosmetykach

Emolienty do włosów stosowane są w celu ich nawilżenia, natłuszczenia oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Jak działa i jak stosować szampon z emolientami? Dla kogo są przeznaczone, a kto nie powinien ich stosować?

emolienty-do-wlosow

Czym są emolienty do włosów?

Emolienty stanowią szeroką gamę produktów kosmetycznych, o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i zwiększającym elastyczność. Najczęściej stosuje się je profilaktycznie, a także wspomagająco w leczeniu zaburzeń i schorzeń, takich jak:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • podrażnienia, odparzenia,
  • przesuszenie, nadmierna utrata wody.

Jak więc widać, podstawowym przeznaczeniem tego typu kosmetyków jest pielęgnacja skóry. W określonych przypadkach stosuje się jednak także emolienty do włosów. Co więcej, okazuje się, że znajdują się one w większym lub mniejszym stopniu w ogromnej ilości środków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Czym są tego typu substancje i jak działają?

Rodzaje emolientów do włosów

Emolienty do włosów są grupą bardzo niejednorodną, w której wyróżnić można kilka podstawowych, jakże różnych kategorii.

Emolientami są:

  • oleje i masła roślinne, na przykład olej kokosowy, arganowy, jojoba oraz macadamia, czy masło shea albo cupuacu,
  • woski zwierzęce, roślinne lub syntetyczne. Do tej kategorii należą między innymi wosk pszczeli czy syntetyczna lanolina,
  • alkohole tłuszczowe, zaliczane do tak zwanych „dobrych alkoholi”. Jednym z nich jest popularna gliceryna (zaliczana zarówno do emolientów, jak i humektantów). Inne tego typu substancje, z którymi można się spotkać w składzie kosmetyków, to między innymi cetyl alcohol, cetearyl alkohol czy lanoin alcohol,
  • silikony lekkie, które chronią włosy bez trwałych negatywnych skutków ubocznych,
  • oleje mineralne, w tym parafina oraz nafta kosmetyczna, będące pochodnymi destylacji ropy naftowej.

Jak działa emolient na włosy?

Jak działa emolient na włosy? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Przy tak dużym zróżnicowaniu środków funkcjonujących pod zbiorczą nazwą emolientów, różni się też w sposób oczywisty ich działanie. I tak przykładowo, oleje roślinne zapewniają mechaniczną ochronę dla włosów, ale też stanowią źródło licznych substancji odżywczych zawartych w kwasach tłuszczowych. Silikony z kolei tworzą swego rodzaju powłokę o działaniu ochronnym, ale też estetyzującym, czyli mówiąc wprost – poprawiającym wygląd.

Alkohole tłuszczowe mają działanie, którego efekt zbliżony jest do humektantów (zresztą granica między tymi dwiema kategoriami bywa płynna, czego najlepszym dowodem gliceryna), a więc pozwalają utrzymać odpowiednie nawilżenie włosa, zatrzymując cząsteczki wody w jego wnętrzu. Natomiast pochodne ropy naftowej, takie jak parafina, natłuszczają włosy i nadają im wyraźnego blasku.

Emolienty w kosmetykach

Emolienty do włosów praktycznie nie istnieją na rynku, jako gotowy produkt o takiej właśnie nazwie. Zdecydowanie częściej są składnikiem różnego typu kosmetyków – warto więc wiedzieć, czego potrzebujemy i czego szukamy. W wielu przypadkach w składzie wymienione będą konkretne składniki, np. masło shea, niekoniecznie zaś w użyciu będzie zbiorcza nazwa „emolient”.

Tak czy inaczej, emolienty znajdują się w kosmetykach, takich jak:

  • szampony,
  • odżywki,
  • olejki,
  • maseczki, płukanki, wcierki.

Sposób ich stosowania jest każdorazowo precyzyjnie określany przez producenta i do zaleceń zawartych na opakowaniu należy się stosować. Oprócz tego, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Jakich?

Jak stosować szampon z emolientami?

Emolienty w kosmetykach przeznaczone są przede wszystkim do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych, a także narażonych na działanie szkodliwych czynników, w tym:

  • substancji toksycznych (np. w środowisku pracy),
  • warunków atmosferycznych, w szczególności wiatru i mrozu,
  • promieniowania ultrafioletowego, którego źródłem jest słońce.

Oznacza to, że emolienty nie są odpowiednie dla wszystkich włosów i wbrew entuzjastycznym opiniom, nie powinny być w użyciu powszechnym. Nie ma bowiem sensu nawilżanie i natłuszczanie włosów, jeśli nie są one wysuszone. Nie należy ich także regenerować, jeśli są zdrowe. Pamiętajmy, że nakładanie emolientów bez uzasadnienia albo w nadmiernej ilości, doprowadzi do przetłuszczenia oraz przeciążenia włosów. Będą przez to wyglądać zdecydowanie mniej estetycznie, a w dodatku zwiększy się ich podatność na uszkodzenia mechaniczne.  

Emolienty do włosów a humektanty i proteiny

Podaje się często, że do właściwej pielęgnacji włosów zniszczonych i suchy stosuje się kosmetyki stanowiące swego rodzaju triadę:

  • emolienty,
  • humektanty,
  • proteiny.

Humektanty są substancjami, które zapewniają nawilżenie włosa w oparciu o właściwości higroskopijne. Istotą ich działania jest zdolność do absorbowania wody z otoczenia (np. wilgoci znajdującej się w powietrzu) i zamykania jej w komórkach włosa. Z humektantami należy postępować ostrożnie – jeśli zostaną użyte zbyt obficie, w wilgotnej atmosferze doprowadzą do zbytniego przeciążenia włosa wodą. Natomiast w powietrzu suchym mogą absorbować wilgoć z włosa, powodując jego przesuszenie. Jeśli natomiast chodzi o proteiny – są to cząsteczki pochodzenia zwierzęcego (z tego powodu są unikane przez wegan). Pomagają one odbudować strukturę włosa, a także doraźnie wypełniają wszelkie luki w jego budowie.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

Źródła:

  • Małgorzata Marcinkiewicz, Cudowna moc emolientów, Farmacja praktyczna, nr 10 (89), październik 2015
  • Karolina Śliwa, Elżbieta Sikora, Jan Ogonowski, Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości chemiczne, 2011, 65, 7-8

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.