Co to jest nieżyt żołądka? Jak długo trwa? Objawy, leczenie

Zapalenie błony śluzowej żołądka, zwane też nieżytem żołądka, może mieć charakter ostry lub przewlekły. To schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Jakie są jego objawy i jak wygląda leczenie?

niezyt-zoladka

Co to jest nieżyt żołądka?

Nieżyt żołądka to stan zapalny błony śluzowej żołądka, który pojawia się wskutek uszkodzenia struktury błony wyścielającej tej narząd. Mogą wywołać go infekcje wirusowe lub bakteryjne, niektóre leki, urazy, alergie pokarmowe, a nawet stres. W ostrym nieżycie żołądka objawy pojawiają się nagle, podczas gdy w przebiegu przewlekłego zapalenia narastają one z upływem czasu.

Objawy nieżytu żołądka

Do objawów nieżytu żołądka zalicza się przede wszystkim:

  • ból w nadbrzuszu,
  • uczucie pełności,
  • zgagę,
  • mdłości,
  • utratę apetytu
  • i wymioty.

Czasami dochodzi do krwawienia z układu pokarmowego. W większości przypadków symptomy te wystarczą lekarzowi do postawienia diagnozy, jeśli jednak pojawiają się krwawe wymioty, specjalista może wykonać dodatkowe badania, np. gastroskopię lub RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego. Warto pamiętać, że im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większe są szanse na jej całkowite wyleczenie. Jeśli będziemy zwlekać z wizytą u specjalisty bądź leczenie nie będzie przebiegać prawidłowo, wzrośnie ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Nieżyt żołądka a dieta

Nieżytu żołądka nie da wyleczyć się samą dietą, jednak wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych na pewno pomoże w procesie leczenia. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń ze strony układu pokarmowego, tak i w nieżycie żołądka zaleca się jedzenie częściej, ale małych porcji – najlepiej 5 razy dziennie. Unikać należy tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw, gazowanych napojów oraz produktów działających wzdymająco, np. warzyw kapustnych.

Odradza się jedzenie bardzo gorących potraw. Chory musi zrezygnować z kawy i alkoholu, a także papierosów, jeśli wcześniej je palił. Może okazać się, że konieczne będzie zaprzestanie przyjmowania niektórych leków – podrażnić błonę śluzową żołądka mogą nawet preparaty, które stosuje się na przeziębienie. Jeżeli odstawienie leków nie będzie możliwe, lekarz może zalecić wdrożenie preparatów osłonowych, hamujących wytwarzanie kwasu solnego w żołądku.

Autoimmunologiczny nieżyt żołądka

Przewlekły nieżyt żołądka może pojawić się na tle autoimmunologicznym, co może doprowadzić nawet do zaniku błony śluzowej żołądka. Przyczyna takiego stanu rzeczy leży w złym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Atakuje on sam siebie, wytwarzając przeciwciała skierowane przeciwko komórkom ściany żołądka. W efekcie dochodzi do zaburzeń wchłaniania witaminy B12, a to może doprowadzić do anemii. Pacjent musi co jakiś czas uzupełniać witaminę B12 drogą pozajelitową, co wiąże się z regularnymi wizytami u lekarza. Chory wymaga również stałego monitorowania, ponieważ zaniedbane schorzenie może przekształcić się w nowotwór żołądka.

Przewlekły nieżyt żołądka

Do przewlekłego nieżytu żołądka może dojść w wyniku nadużywania alkoholu lub długotrwałego przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych bądź kwasu acetylosalicylowego. Zwykle jest ono jednak wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori. Leczenie polega wówczas na jej całkowitym usunięciu z organizmu poprzez antybiotykoterapię. Niestety, zwykle stosuje się ją przez długi czas. Aby nie doszło do zakażenia, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Pamiętać trzeba zwłaszcza o dokładnym i częstym myciu rąk. Co ciekawe, u niektórych osób infekcja spowodowana przez Helicobacter pylori przebiega bezobjawowo. Wówczas nie zachodzą zmiany w wydzielaniu kwasu solnego, a stan zapalny jest delikatny i nie niesie ze sobą ryzyka rozwoju poważnej choroby.

Domowe leczenie nieżytu żołądka

Leczenie nieżytu żołądka wyłącznie domowymi sposobami nie jest dobrym pomysłem. Naturalne metody warto zastosować jedynie w charakterze wspomagającym leczenie zasadnicze, zalecone przez specjalistę. To, jak będzie ono przebiegać, zależy od nasilenia objawów oraz ich przyczyny. W przypadku wirusowego nieżytu żołądka, zazwyczaj wystarcza podanie leków na nadkwasotę, gdyż z czasem schorzenie to ustępuje samo. Jeśli lekarz zdiagnozuje nadżerkowe zapalenie żołądka, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, zwłaszcza jeśli dojdzie do krwawienia z przewodu pokarmowego. Ze specjalistą można porozmawiać o włączeniu do terapii ziół działających przeciwzapalnie i łagodząco. Rumianek, mięta pieprzowa czy kłącze pięciornika złagodzą podrażnienia, osłonią błonę śluzową żołądka i uregulują procesy trawienne.

Nieżyt żołądka u dzieci

U dzieci zapalenie żołądka często powodowane jest przez rotawirusy. Jeśli biegunka, nudności, wymioty i ból brzucha nie są nasilone i nie towarzyszy im gorączka, z wizytą u lekarza można wstrzymać się do 48 godzin. Jeżeli jednak objawy się zaostrzą, pojawi się wysoka temperatura i ostry ból, a dziecko będzie osowiałe, konieczna będzie natychmiastowa konsultacja z pediatrą, który wdroży odpowiednie leczenie. W okresie choroby dziecku należy podawać dużą ilość płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Maluch powinien również dużo wypoczywać.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.