Domowe sposoby na ból wątroby - o czym warto wiedzieć?

Zbyt tłuste jedzenie, długotrwałe zażywanie leków, nadużywanie alkoholu – to najczęstsze przyczyny dolegliwości wątrobowych. Jak sobie z nimi poradzić? Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, warto wypróbować domowych sposobów na ból wątroby.

 domowe-sposoby- na-bol-watroby

Wątroba jest największym narządem wewnętrznym człowieka. Stanowi 3-5 procent całkowitej masy ciała. Waży około 1,5 kilograma, czyli 5 razy więcej niż serce. Nie sposób wymienić wszystkich funkcji, które pełni w organizmie. Można ich naliczyć około 500, co czyni ją nie tylko największym, ale także jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych. Dlatego wątrobę należy otoczyć szczególną troską, jeszcze zanim pojawią się pierwsze dolegliwości.

Co bardzo istotne, wątroba sama w sobie nie boli, gdyż nie jest unerwiona czuciowo. Dopiero kiedy pod wpływem toczącego się procesu chorobowego ulegnie powiększeniu, zaczyna rozciągać otaczającą ją otrzewną. Wówczas pojawia się dyskomfort w jamie brzusznej nazywany potocznie bólem wątroby. Jak sobie z nim radzić? Po pierwsze bólu nie można bagatelizować. Należy go bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Jeśli badania nie wykażą nieprawidłowości, warto wypróbować domowych sposobów na ból wątroby.

Domowe sposoby na ból wątroby

Zamiast sięgać po środki farmakologiczne, które niepotrzebnie obciążą wątrobę, warto wypróbować naturalne metody radzenia sobie z „bólem” wątroby. Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości wątrobowych jest ciężkostrawna i wysokotłuszczowa dieta. W dalszej kolejności wymienia się nadużywanie alkoholu oraz zażywanie leków. Dlatego pacjentom zaleca się zmianę nawyków żywieniowych – przejście na lekkostrawną dietę oraz odstawienie alkoholu.

Pacjenci, którzy zażywają suplementy diety oraz leki ogólnodostępne na własną rękę powinni dać wątrobie odpocząć. Natomiast osoby, które cierpią na choroby przewlekłe i są poddane długotrwałej terapii środkami farmakologicznymi, powinny dodatkowo zażywać leki osłonowe, które uchronią komórki wątrobowe przez uszkodzeniem.

Domowe sposoby na ból wątroby: dieta

U większości pacjentów ból w prawym podżebrzu jest związany z procesem stłuszczenia komórek wątrobowych. Żeby proces ten zahamować zalecane jest przejście na niskotłuszczową i lekkostrawną dietę. Co bardzo ważne, dieta nie może być zbyt restrykcyjna, gdyż w ten sposób osiągnie się skutek odwrotny do zamierzonego – stłuszczenie będzie postępować. Generalnie jadłospis powinien składać się z węglowodanów złożonych, białka i tłuszczów w odpowiednich proporcjach.

Węglowodany powinny stanowić 50 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego, białko 20 proc., a tłuszcze – 30 procent. Osoby na diecie wątrobowej powinny całkowicie wyeliminować z menu węglowodany proste (słodycze, pszenne pieczywo), dania smażone i typu fast food oraz żywność wysoko przetworzoną. Zalecane natomiast są warzywa, najlepiej gotowane lub surowe oraz owoce, ale o niskim indeksie glikemicznym. W chorobach stłuszczeniowych powinno się spożywać węglowodany złożone, takie jak razowe pieczywo, ryż naturalny oraz gruboziarniste kasze. Posiłki należy spożywać regularnie i powoli. Zaleca się także pić dużą ilość wody mineralnej, najlepiej 2 litry na dobę. Co istotne, w przypadku poważniejszych chorób wątroby – zapalenia lub marskości, dietę należy zmodyfikować. Przykładowo, pieczywo razowe należy zastąpić jasnym, pszennym, a gruboziarniste kasze – drobnymi.

Domowe sposoby na ból wątroby: zioła i przyprawy

Kolejnym domowym sposobem na ból wątroby jest ziołolecznictwo, aczkolwiek należy pamiętać, że niektóre zioła lub ziołowe suplementy diety mogą wykazywać działanie hepatotoksyczne. Zioła zaleca to:

  • ostropest plamisty, który wspomaga odbudowę miąższu wątroby;
  • czarna rzodkiew, która stymuluje wydzielanie żółci;
  • mniszek lekarski, który pobudza pracę wątroby;
  • karczoch, który zwiększa wydzielanie żółci;
  • kwiat jaśminu, który wykazuje działanie ochronnie na miąższ wątroby.

Natomiast niewskazane w przypadku dolegliwości wątrobowych są:

  • świeca wróżka,
  • żywokost lekarski,
  • ożanka,
  • zielona herbata,
  • mięta polei,
  • tarczyca bajkalska,
  • podbiał pospolity.

Warto także pamiętać, że zioła oraz suplementy diety na bazie ziół mogą wchodzić w reakcje z zażywanymi lekami lub nasilać metabolizm leków. Niektóre mogą także zawierać pestycydy. Ziołowe suplementy diety nie podlegają tym samym regulacjom prawnym co leki, a to oznacza, że nie są tak dokładnie przebadane, dlatego w przypadku stosowania ich na wątrobę należy zachować ostrożność.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Hartleb M., Simon K., Lipiński M., Drobnik J., Woroń J., Rydzewska G., Mastalerz-Migas A., Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2017.
  • Bukol-Krawczyk K., Niealkoholowe stłuszczenie wątroby — leczyć czy nie leczyć?, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 1, 66–72.
  • Habior A., Zioła i suplementy diety a ryzyko uszkodzenia wątroby, Gastroenterologia Kliniczna 2012, tom 4, nr 2, 59–68.

 

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.