Badanie stawów biodrowych u noworodka

niemowlę, biodra, badanie

 

Jednym z ważniejszych badań noworodka, wykonywanym w pierwszych dniach jego życia, jest sprawdzenie stawów biodrowych. Dlaczego to takie ważne? U 5 procent dzieci wykrywane są nieprawidłowości, które nieleczone mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet kalectwa.

Kości noworodka nie są tak twarde (uwapnione) jak u dorosłego, to raczej chrząstka, która łatwo może ulec odkształceniu. Jeżeli panewka jednego lub obu stawów biodrowych jest spłaszczona, może dochodzić do wysuwania lub wypadania kości udowej ze stawu. „Jeżeli chodzi o stawy biodrowe, to w czasie pobytu na oddziale neonatologicznym, i później w okresie noworodkowym, najważniejsze jest badanie kliniczne, czyli badanie przedmiotowe tych stawów. Wykonuje je lekarz pediatra” - mówi dr n. med. Anna Prochowska, neonatolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Podczas badania sprawdzana jest m.in. symetria stawów biodrowych, odwodzenie nóżek, symetria fałdów pośladkowych i udowych oraz objaw przeskakiwania, w którym można wyczuć wysuwanie kości udowej ze stawu.

Badanie u dziecka

„Jeżeli badanie wypada nieprawidłowo, jeżeli są anomalie, zalecamy w okresie noworodkowym wcześniejsze badanie ortopedyczne stawów biodrowych połączone z badaniem ultrasonograficznym – kontynuuje doktor Prochowska. – Natomiast standardowo, kiedy oceniamy biodra noworodka jako stabilne, to badanie takie wykonuje się u niemowlęcia powyżej szóstego miesiąca życia. Niemniej jednak jest grupa dzieci, u której jest objaw przeskakiwania, zaburzenia odwodzenia w stawach biodrowych lub u których z wywiadu rodzinnego wynika, że wszystkie dzieci w tej rodzinie miały dysplastyczne biodra bądź zaburzenia rozwoju stawu biodrowego. I wtedy takie badanie przyspieszamy”.

Badanie USG biodra

W badaniu USG stawów biodrowych ocenia się stopień ich dojrzałości w stosunku do wieku rozwojowego. Jeżeli stwierdzi się niedojrzałość, to w zależności od jej stopnia należy podjąć odpowiednie działania – przy niewielkiej jest to na ogół przestrzeganie wskazań profilaktycznych w codziennej pielęgnacji dziecka, a przy większej jest to już specjalne leczenie. W przypadku biodra dysplastycznego – a więc przy niedorozwoju panewki stawu biodrowego i/lub nieprawidłowo ukształtowanym końcu kości udowej – leczenie to jest niezbędne, bowiem nieleczona dysplazja w większości przypadków postępuje i prowadzi do poważnych, nieodwracalnych zmian.


Autor: Mirosław Rokita
Źródło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.