Czy w czasie miesiączki można zajść w ciąże

miesiączka a ciąża, okres, menstruacje, ciążą


Wiele kobiet zadaje sobie pytanie czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę. Ryzyko jest niewielkie, jednak należy pamiętać, że krwawienie nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę. Pamiętaj, że okres nie daje całkowitej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia, dlatego jeśli nie staramy się o dziecko, warto zastosować antykoncepcję.


Współżycie podczas menstruacji to od wielu lat kontrowersyjny temat. Jedni się na to decydują, ponieważ pomaga im to zmniejszyć odczuwanie bólu miesiączkowego oraz doznają wtedy szczególnie dużą przyjemność, innych natomiast to zniesmacza i nie doprowadzają w tym okresie do sytuacji intymnych.

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas okresu?

Szansa na zapłodnienie w czasie miesiączki jest niska, jednak nie można mieć stuprocentowej pewności i warto sięgnąć po antykoncepcję, jeśli nie planujemy dziecka. Gdy stosujemy na co dzień antykoncepcję hormonalną nie musimy używać dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ okres ma wtedy tylko charakter krwawienia.

Natomiast, gdy nie sięgnęliśmy po taki rodzaj antykoncepcji warto użyć prezerwatywy, która prócz niechcianej ciąży ochroni nas również przed licznymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, a partnera zabezpieczy przed krwią z miesiączki.

W jaki sposób może do zapłodnienia w czasie miesiączki?

Wiele kontrowersji na temat zajścia w czasie miesiączki w ciążę narasta poprzez myślenie, iż owulacja występuje podczas 14 dnia cyklu. Oczywiście jest to prawdą, ale tylko przy cyklu idealnym, czyli 28-dniowym. Faktycznie, niewielka liczba kobiet ma tak regularne miesiączkowanie.

Do jajeczkowania dochodzi na 14 dni przed rozpoczęciem następnego cyklu, a komórka jajowa ma żywotność od 10 do 24 godzin. Plemniki w odpowiednim środowisku – drogach rodnych w okresie okołoowulacyjnym – są zdolne do zapłodnienia przez minimum 3 dni. W praktyce oznacza to, iż przy krótkich cyklach współżycie w czasie miesiączki może doprowadzić do zajścia w ciążę.

Czy termin jajeczkowania może się zmienić?

Oczywiście, że tak. Rzadko kiedy termin jajeczkowania jest zawsze tego samego dnia. Na jego zmianę wpływa wiele czynników, takich jak:

Dlatego warto pamiętać, iż żadnego dnia cyklu nie należy uznawać, jako całkowicie niepłodnego. Chociaż nie podlega dyskusji fakt, iż w tym czasie ryzyko zajścia w ciążę jest naprawdę niewielkie.

Czy powinno się współżyć w czasie miesiączki?

Jest to oczywiście kwestia indywidualna i zależy tylko od woli partnerów. Nie ma poważnych medycznych przeciwwskazań do aktywności seksualnej podczas okresu. Największym ryzykiem jest duża skłonność do infekcji układu moczowo-płciowego, dlatego w czasie miesiączki należy wyjątkowo dbać o higienę narządów płciowych.

Ciało w czasie menstruacji jest wrażliwe, więc łatwiej wtedy osiągnąć orgazm i tym samym zmniejszyć odczuwanie bólu miesiączkowego, jednak widok krwi często prowadzi do psychicznego dyskomfortu i nie pozwala się zrelaksować. Kobiety w tym czasie czują się także mniej atrakcyjne dla swoich partnerów i nie zawsze godzą się na zbliżenia.


Autor: Katarzyna Pawlik
Źrodło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.