Globulki dopochwowe – antykoncepcyjne, dopochwowe

Globulki dopochwowe to forma leku. Istnieją globulki dopochwowe antykoncepcyjne, ale też nawilżające czy przeciwzapalne. Zazwyczaj stosowane są na infekcje intymne. Ich zażywanie powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań.

 

Wielkość oraz kształt globulek dopochwowych są dopasowane względem anatomicznej budowy ciała kobiety, dlatego ich obecność w pochwie nie powinna zmniejszać komfortu codziennego funkcjonowania. Nie należy samodzielnie dobierać rodzaju preparatu i dawki – warto skonsultować się z lekarzem, który dopasuje odpowiednią formę leczenia.

 

Rodzaje globulek dopochwowych

Infekcje pochwy to częsty problem wielu kobiet. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów globulek dopochwowych o różnorakim przeznaczeniu. Globulki dopochwowe bez recepty można dostać w każdej aptece. W postaci globulek znajdziemy również probiotyki ginekologiczne - te dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego, wspomagają proces gojenia i pomagają przywrócić prawidłowe pH pochwy. Tabletki dopochwowe mają rozmaite działanie, wyróżniamy :

  • globulki antykoncepcyjne – ich zadaniem jest skuteczne eliminowanie plemników,
  • globulki nawilżające – zmniejszają suchość pochwy i ból w czasie współżycia, ból przy oddawaniu moczu prowadząc do nawilżenia pochwy,
  • przeciwzapalne – tabletki dopochwowe niwelują stany zapalne o podłożu wirusowym, bakteryjnym oraz grzybiczym,
  • regenerujące – zalecane u kobiet podczas uszkodzeń śluzówki w pochwie.

Zobacz: Krem do biustu – w ciąży, ujędrniający po karmieniu

Globulki dopochwowe – dla kogo?

Istnieją preparaty dostępne bez recepty na różnorakie podrażnienia. Niwelują stan zapalny w okolicach intymnych. Substancje przeciwzapalne działają m.in. na zakażenie bakteryjne, grzybice pochwy. Globulki dopochwowe należy stosować po wcześniejszej konsultacji lekarskiej, zgodnie z zaleceniami specjalisty. W zależności od ich składu, zastosowanie może się nieco różnić, jednak przede wszystkim przeznaczone są one w czasie:

  • uczucia suchości w pochwie,
  • uczucie pieczenia i swędzenia pochwy,
  • stanów zapalnych okolic intymnych,
  • grzybicy pochwy,
  • współżycia seksualnego, jako forma antykoncepcji,
  • przywrócenia odpowiedniego pH pochwy
  • po operacjach ginekologicznych.

Globulki pomagają w utrzymaniu odpowiedniej kondycji dróg rodnych oraz miejsc intymnych, a dokładniej dbają o właściwe nawilżenie oraz odżywienie nabłonka. Dodatkowo pobudzają również rozwój flory bakteryjnej. Suchość pochwy może pojawić się w trakcie hormonalnej terapii zastępczej, w okresie menopauzy.

Globulki dopochwowe – skład

Globulki dopochwowe zwykle mają w swoim składzie kwas mlekowy, którego głównym zadaniem utrzymanie właściwego pH pochwy i redukcja stanu zapalnego. Kolejnym elementem jest glikogen, który jest składnikiem odżywczym względem pałeczek kwasu mlekowego. Te z kolei wpływają na powstawanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Niekiedy w składzie obecny jest również kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym śluzówkę pochwy, a także zwiększającym jej elastyczność.

Dowiedz się: Płyn do higieny intymnej - jak dbać o higienę intymną?

Jak stosować globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe, jak sama nazwa wskazuje, należy aplikować wewnątrz pochwy. Przed tą czynnością ważne jest dokładne umycie rąk. Gdy globulka jest zbyt miękka, warto na kilka minut włożyć ją do lodówki. Podczas problemów z aplikacją, zaleca się delikatnie zwilżenie globulki ciepłą, przegotowaną wodą. Dodatkowo w czasie kuracji rekomenduje się noszenie wkładek higienicznych, by nie brudzić bielizny.

Globulka umieszczona jest w specjalnej folii, z której najlepiej delikatnie ją wycisnąć wprost do pochwy, bez dotykania jej dłońmi.

Globulki dopochwowe antykoncepcyjne

Antykoncepcyjne globulki dopochwowe mają przede wszystkim działanie plemnikobójcze. To jedna z najpopularniejszych form zabezpieczania się przez osoby, które odbywają stosunki seksualne. Rodzaj globulek oraz dawka powinny być dobrane przez specjalistę indywidualnie dla każdej osoby. Głównym zadaniem antykoncepcyjnych globulek dopochwowych jest blokowanie i degradacja plemników. Nie są one w stanie dojść do zewnętrznego ujścia szyjki macicy, do jamy macicy, a także jajowodów.

Należy pamiętać, iż nawet ścisłe przestrzeganie zaleceń specjalisty nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa i uniknięcia ciąży. Jak je stosować? Globulkę należy zaaplikować w pochwie na ok. 15 min przed planowanym współżyciem. Chroni ona przed dojściem do zapłodnienia przez około godzinę. Jeśli stosunek trwa dłużej, konieczne jest umieszczenie w pochwie kolejnej globulki.

Dowiedz się: Test owulacyjny – jak działa i kiedy go zrobić?

Czym są globulki dopochwowe przeciwbakteryjne ?

Podrażnienia wywołane przez różnego rodzaju infekcje intymne powodują znaczny dyskomfort. Z pomocą przychodzą leki dostępne bez recepty. Globulki dopochwowe antybakteryjne, jak sama nazwa wskazuje rekomendowane są dla kobiet w czasie infekcji o podłożu bakteryjnym. Zwykle globulki dodatkowo działają również na schorzenia wywoływane przez wirusy czy grzyby. Wskazaniami do ich stosowania są przede wszystkim:

  • upławy (o nieprzyjemnym zapachu ),
  • grzybica pochwy,
  • nadżerki,
  • zapalenie pochwy,
  • zapalenie szyjki macicy,
  • wycięcie polipów macicy.

Zalicza się je do grona tzw. globulek przeciwzapalnych.

Globulki dopochwowe – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania globulek dopochwowych jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Istnieją oczywiście preparaty do stosowania miejscowego na infekcję intymną. Są dostępne bez recepty i działają na świąd, upławy czy zakażenia bakteryjne i grzybicze. Należy jednak pamiętać, że leczenie na "własną rękę" może zaszkodzić więc zawsze warto skonsultować się z lekarzem aby dobrał odpowiednią kurację.

Ponadto nie powinny ich stosować kobiety w okresie:

  • miesiączkowania,
  • laktacji,
  • w czasie ciąży.

Dodatkowo nie należy używać ich jednocześnie z prezerwatywą.

Prezerwatywy - rozmiary i rodzaje prezerwatyw. Jak założyć?

Katarzyna Pawlik

Katarzyna Pawlik

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.