Jakie choroby najczęściej leczymy u kardiologa

nadciśnienie, kardiolog, choroby kardiologia


Wśród chorób serca i naczyń, które najczęściej dotykają Polaków, dr n. med. Halina Komorowska, kardiolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, wymienia trzy: niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienną serca.


Niewydolność krążenia to stan, w którym do narządów dociera niewystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. Najczęściej jest skutkiem nieprawidłowej pracy serca, a w zależności od szybkości narastania objawów wyróżnia się ostrą i przewlekłą niewydolność krążenia. W przypadku tej pierwszej, gdy dojdzie do nagłego niedokrwienia narządów, zachodzi ryzyko śmierci.

Nadciśnienie

„Niewydolność krążenia związana jest z tym, że społeczeństwo nam się starzeje, a postęp farmakoterapii i medycyny powoduje, że wydłuża nam się średni czas przeżycia, mamy do czynienia z coraz starszymi chorymi i leczymy ich skutecznie lekami nowo wprowadzanymi, które ten czas wydłużają” - mówi doktor Komorowska.

Następnie lekarz zwraca uwagę na bardzo dużą ilość chorych z nadciśnieniem tętniczym, które, jeśli nie jest leczone, może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności mięśnia serca, uszkodzenia nerek i wzroku oraz rozwoju miażdżycy tętnic.

Choroba niedokrwienna serca

„Na trzecim miejscu wymieniłabym chorobę niedokrwienną serca, która w ostatnich latach, ze względu na wprowadzenie programów wczesnego leczenia inwazyjnego jest w tej chwili zdecydowanie mniej dokuczliwa i mniej niebezpieczna dla pacjentów niż to było wiele lat temu” - mówi kardiolog Halina Komorowska. Najbardziej znaną postacią choroby niedokrwiennej, czyli choroby wieńcowej, jest zawał serca, wywołany zamknięciem światła naczynia wieńcowego.


Autor: Piotr Wiechowski
Źródło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.