Syrop prawoślazowy - w ciąży, dla dzieci. Właściwości

 Syrop prawoślazowy

Syrop prawoślazowy należy do najbardziej naturalnych leków, które pomogą uporać się z męczącym kaszlem. Ze względu na skład i właściwości, stosuje się syrop prawoślazowy w ciąży, jest też zalecany syrop prawoślazowy dla dzieci. Syrop prawoślazowy będzie odpowiedni zarówno na kaszel suchy jak i mokry.

Syrop prawoślazowy - prawoślaz lekarski

Syrop prawoślazowy wytwarzany jest z rośliny o nazwie prawoślaz lekarski, pochodzącej z obszaru Morza Śródziemnego, ale dziś rozpowszechnionej w innych miejscach świata, także w Polsce. Prawoślaz osiąga półtora metra wysokości. Ma charakterystyczne „owłosienie” na całej powierzchni liści. Kwitnie w miesiącach letnich. Cenny korzeń prawoślazu pozyskuje się jesienią. Jako roślina lecznicza, prawoślaz znany był już w starożytności, w późniejszych wiekach intensywnie wykorzystywany był przez medycynę ludową.

Zobacz produkty z kategorii: Syropy na kaszel

Syrop prawoślazowy - korzeń i liść prawoślazu

Jako surowiec zielarski, służący między innymi do produkcji syropu prawoślazowego, służy korzeń oraz liść. Korzeń prawoślazu bogaty jest w śluz (5-10 procent zawartości), a także pektyny, skrobię, sacharozę, olej, związki białka, betainę, lecytynę oraz składniki mineralne. Natomiast w liściu prawoślazu, oprócz śluzu znajdują się też olejek eteryczny, kwasy organiczne, polifenole, flawonoidy.

Syrop z prawoślazu - działanie

Właściwości tej cennej rośliny wykorzystywane są do wyrobu syropu prawoślazowego, który ma działanie przeciwkaszlowe, łagodzące, osłaniające. Syrop prawoślazowy może być używany zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Dodatkowo substancje zawarte w prawoślazie pomagają w:

  • stanach zapalnych przewodu pokarmowego,
  • podrażnieniach nabłonka,
  • wrzodach żołądka,
  • zaparciach.

Pektyny zmniejszają wchłanianie cholesterolu i poprawiają perystaltykę jelit, polifenole są przeciwutleniaczami, betaina działa łagodząco.

Czytaj także: Syrop na kaszel dla dzieci - suchy, mokry. Syrop przeciwkaszlowy

Prawoślazowy syrop - skład

Syrop prawoślazowy ma w swoim składzie macerat, czyli olej z wyciągiem z korzenia prawoślazu. Jest też mieszanka wody i etanolu, kwas benzoesowy sacharoza. Co niezwykle istotne – syrop prawoślazowy nie ma w sobie składników o silnym działaniu, które mogłyby działać podrażniająco, dlatego bardzo często zalecany jest przez pediatrów.

Syrop prawoślazowy dla dzieci

Syrop prawoślazowy dla dzieci jest odpowiedni nie tylko ze względu na skład, ale też lekko słodkawy, miodowy smak, dzięki któremu jego picie nie kojarzy się jednoznacznie z przyjmowaniem leku. Tak jak wspomnieliśmy, syrop z prawoślazu nie ma działania podrażniającego, można więc podawać go dzieciom wieczorem, przed snem, bez ryzyka, że pobudzi do jeszcze bardziej intensywnego kaszlu.

Syrop prawoślazowy - dawkowanie

Jeżeli chodzi o syrop prawoślazowy, dawkowanie jest uzależnione jest od wieku. Syrop prawoślazowy dla dzieci od 3 do 6 latpodajemy 3 razy dziennie – w tym rano i wieczorem, w dawkach 5-mililitrowych. W przedziale wiekowym 6-12 lat tę samą dawkę można stosować 4-5 razy dziennie. W przypadku młodzieży po 12 roku życia, a także osób dorosłych zaleca się picie syropu prawoślazowego 3-5 razy dziennie w dawkach od 10 do 15 ml. Szczegółowych danych na ten temat dostarczy ulotka, która należy przeczytać, zwłaszcza zanim zaaplikujemy syrop prawoślazowy dziecku.

Zobacz: Skuteczne leki na kaszel

Syrop prawoślazowy w ciąży

Syrop prawoślazowy w ciąży? Tak. Syrop prawoślazowy ze względu na niewielką ilość substancji czynnej uważany jest za lek bezpieczny w ciąży, zarówno dla matki, jak i noszonego w jej łonie dziecka. Syrop prawoślazowy w ciąży można przyjmować 3 razy dziennie w dawce po 15 ml (duża łyżka stołowa).

Syrop prawoślazowy - ile kosztuje

Syrop prawoślazowy jest jednym z najtańszych specyfików, które pomagają walczyć z kaszlem. W aptekach buteleczka tego leku kosztuje 3-4 złote. Jeśli mimo to, ktoś chce syrop prawoślazowy wykonać samodzielnie, można to zrobić, wykorzystując sproszkowany korzeń prawoślazu (koszt torebki – około 3 złotych) i zwykłą wodę. Na pół litra wody wystarczy jedna mała łyżka proszku. Po wymieszaniu mikstury należy ją odstawić na pół godziny, a następnie odcedzić.

Czytaj też: Banka lacnetowata na kaszel

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.