USG tarczycy – przygotowanie do badania i interpretacja wyników

choroby tarczycy, USG tarczycy, Jak się przygotować , nowotwór


USG tarczycy to jedno z badań pozwalających ocenić stan gruczołu tarczycy. Jak wygląda przygotowanie do USG tarczycy i w jaki sposób należy odczytać jego wyniki?


USG tarczycy pozwala określić rozmiar, kształt, strukturę i położenie gruczołu tarczycy. Badanie to umożliwia wykrycie zmian, których nie da się rozpoznać podczas badania palpacyjnego, oraz tych, których nie widać na obrazie scyntygraficznym. USG tarczycy pozwala także na różnicowanie charakteru zmian guzowatych powstałych w obrębie gruczołu.

USG tarczycy - przygotowanie

Do USG tarczycy nie trzeba przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Warto mieć za to ze sobą wyniki innych badań – na przykład poprzedniego USG, poziomu hormonów we krwi lub scyntygrafii tarczycy. Warto dodać, że USG tarczycy jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu bez obaw można je wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. W trakcie badania pacjent powinien leżeć z lekko odchyloną głową. Szyja musi być odsłonięta, a wszystkie ozdoby (na przykład łańcuszki) muszą być wcześniej zdjęte.

USG tarczycy – wyniki

Objętość tarczycy powinna wynosić średnio 18 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Wynik powyżej tej normy wskazuje na rozwój wola tarczycy. Prawidłowy miąższ gruczołu to tak zwany miąższ normoechogenicznegy. Jeżeli nie jest on zbudowany tak, jak powinien, w wynikach badań określa się go mianem niejednorodnego. Jeśli w opisie znajdziemy informację, że w tarczycy znajduje się obszar bezechowy, jest to najczęściej oznaka obecności płynu w gruczole – cysty lub torbieli. Inną nieprawidłowością, która może zajść w obrębie tarczycy jest jej zwapnienie. Gruczoł ten jest narażony także na powstawanie guzków.

Wyniki USG tarczycy a nowotwór

Samodzielna diagnoza, nawet jeśli jest wykonywana na podstawie badania i jego fachowego opisu, nie jest zalecana. Na wyniki USG tarczycy zawsze powinien spojrzeć lekarz. Zwykle nie można jednoznacznie stwierdzić czy zmiana unaoczniona w obrazie USG jest złośliwa. Są jednak elementy, które sugerują toczący się w obrębie tarczycy złośliwy proces nowotworowy. Jedną z cech na to wskazujących jest tak zwana hipoechogeniczność gruczołu. Około 2/3 zmian złośliwych ma właśnie taki charakter. Ważnym wskaźnikiem jest także obecność mikrozwapnień o średnicy mniejszej niż 2 mm. W 75 procentach przypadków towarzyszą one rakom brodawkowatym i rdzeniastym. Większe zwapnienia zazwyczaj są oznaką łagodnychzmian. Na złośliwość guza wskazuje obraz naciekania sąsiadujących z nim struktur oraz uwidocznienie przerzutów w węzłach chłonnych. Ostatecznego rozpoznania dokonuje się na podstawie wyniku biopsji celowanej wykonywanej pod kontrolą USG.

Ile kosztuje USG tarczycy?

Koszt wykonania badania USG tarczycy to około 100 zł. Cena ta waha się w zależności od przychodni i jej lokalizacji. USG tarczycy można wykonać bezpłatnie pod warunkiem otrzymania skierowania od endokrynologa. Takiego dokumentu nie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.


Źródło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.