Wkładki laktacyjne - jakie wybrać?

Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne wielorazowe czy wkładki laktacyjne jednorazowe? Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Należy przede wszystkim przetestować kilka rodzajów i samodzielnie odnaleźć najlepsze wkładki laktacyjne, gdyż są one niezbędne dla kobiet karmiących piersią.

Wkładki laktacyjne są jednym z podstawowych elementów wyprawki dla mamy do szpitala przed porodem. Zapobiegają powstawaniu plam na ubraniu przez sączący się z piersi pokarm. Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładek laktacyjnych. Jak zatem wybrać odpowiednie?

Wkładki laktacyjne - czym są?

Wkładki laktacyjne to wkładki, które pomagają zapobiegać plamom na ubraniu u kobiet karmiących piersią. To naturalne, że pokarm czasami samoistnie wydostaje się z brodawki, powodując niekomfortowe zabrudzenie na bieliźnie i bluzce.

Niektórym kobietom wkładki laktacyjne potrzebne są już przed porodem, gdy pojawia się pierwszy pokarm.

Umieszcza się je w biustonoszu, aby pochłaniały wydzielające się mleko. Na rynku dostępne są różnorodne wkładki – począwszy od różnych kształtów, przez materiał, z którego są wykonane, na sposobie pakowania kończąc.

Czytaj też: Laktator elektryczny - wady i zalety. Jaki wybrać?

Wkładki laktacyjne jednorazowe

Wkładki laktacyjne jednorazowe są najpopularniejsze i ogólnodostępne w większości drogerii i aptek. Najczęściej występują w postaci wyprofilowanego krążka wykonanego ze sprasowanej bawełny. Mogą być wypełnione również bawełną lub wkładem żelowym.

Wkładki laktacyjne różnią się od siebie:

  • kształtem – dostępne są różne kształty odpowiadające potrzebom mam;
  • sposobem wyprofilowania – można znaleźć takie, które mają wyraźną wypustkę na brodawkę lub bez wypustki. Może ona prześwitywać przez ubranie, jednak jest bardzo pomocna w przypadku podrażnionych sutków;
  • chłonnością – dostosowane są zarówno do nawałów mlecznych, jak i noszenia profilaktycznego;
  • rozmiarem – dostępne są wkładki laktacyjne na noc i na dzień. Wkładki na noc są zdecydowanie większe i grubsze, chroniąc przed przesuwaniem i przeciekaniem.

Wkładki mocowane są do biustonosza przez klejący pasek. Dzięki niemu wkładka nie przesuwa się, nie powodując przy tym ryzyka zabrudzenia ubrania.

Dodatkowym atutem jednorazowych wkładek jest to, że wiele z nich pakowane są w osobne woreczki foliowe. Dzięki temu można zabrać je ze sobą wszędzie i wymienić w razie potrzeby.

Czy wiesz: Co na zgagę w ciąży? Skuteczne sposoby i leki

Wkładki laktacyjne wielorazowe

Wielorazowe wkładki laktacyjne uszyte są z kilku warstw chłonnego materiału. Dzięki temu można je prać i używać wielokrotnie. To sprawia, że są ekologiczne, gdyż nie generują codziennych odpadów. Ponadto wielokrotne stosowanie sprawia, że są tańsze niż wkładki jednorazowe.

Jednak wielorazowe wkładki laktacyjne często nie spełniają swojej podstawowej funkcji i przeciekają. Dodatkowo przez brak warstwy, która absorbuje wilgoć sutki są narażone na ciągłą styczność z mokrym materiałem, co pogłębia podrażnienia.

Wkładki laktacyjne wielorazowe sprawdzają się w przypadku profilaktycznego stosowania, gdy nie jest wymagana tak duża ochrona. Ponadto nie posiadają przylepnego paska, który umożliwi przymocowanie wkładki do biustonosza.

Wybierając wielorazowe wkładki laktacyjne trzeba zwrócić uwagę, aby były wykonane z delikatnego i naturalnego materiału np. bawełny lub bambusa, które przepuszczają powietrze nawet w upalne dni. Warto też wybierać takie, których zewnętrzna warstwa obszyta jest koronką. Dzięki temu wkładka mniej przesuwa się w biustonoszu.

Zobacz: Laktator ręczny - zalety i wady. Jak używać i który wybrać?

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Wybór wkładek laktacyjnych nie jest łatwy. Producenci oferują produkty o różnych parametrach. Najlepszym sposobem jest samodzielne testowanie i wybranie odpowiednich dla swoich potrzeb.

Jednak warto pamiętać, że:

  • Wkładki laktacyjne jednorazowe są szkodliwe dla środowiska, natomiast wielorazowe są ekologiczne.
  • Jednorazowych wkładek laktacyjnych nie trzeba prać, tak jak wielorazowych.
  • Wkładki laktacyjne jednorazowe w przeciwieństwie do wielorazowych są odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu zapewniają odpowiednią ochronę, a przy tym są właściwie niewidoczne pod ubraniem.
  • Dobrej jakości wkładki jednorazowe skuteczne chłoną pokarm, zapewniając suchość brodawki i absorbcję zapachu na wiele godzin. Wielorazowe niestety często przesiąkają, dlatego nadają się przede wszystkim do profilaktycznego stosowania.
  • Niskiej jakości wkładki jednorazowe po wchłonięciu pokarmu stają się sztywne i drażniące dla brodawki. Podobnie wielorazowe wykonane ze sztucznych materiałów mogą być nieprzyjemne dla skóry.
  • Wkładki jednorazowe w przeciwieństwie do wielorazowych często są pakowane w osobne, higieniczne woreczki foliowe, dzięki czemu można ich używać w każdych warunkach bez obaw o bakterie.
  • Wkładki jednorazowe wiążą się z większym kosztem niż wkładki wielorazowe.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą lub położną. Na pewno chętnie udzielą rad dotyczących wyboru wszystkich akcesoriów niezbędnych w wyprawce dla mamy i dziecka.

Wkładki laktacyjne - cena

Cena wkładek laktacyjnych zależy od ich rodzaju. Wkładki jednorazowe w dłuższej perspektywie użytkowania są droższe niż wielorazowe.

Wkładki laktacyjne jednorazowe to koszt około 10-40 zł za 60 sztuk. Natomiast wielorazowych to od 5 do 60 zł za parę.

Autor: Dominika Rusek 

Czytaj także: Wkładki laktacyjne - wielorazowe, jednorazowe. Jakie wybrać?

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.