Domowe sposoby na opryszczkę - maść, plastry, tabletki

Domowe sposoby na opryszczkę

Domowe sposoby na opryszczkę łagodzą ból i przyspieszają proces gojenia. Sprawdź, jak wyleczyć te nieestetyczne zmiany skórne. Poznaj maści, plastry, tabletki i inne domowe sposoby na opryszczkę.

Co na opryszczkę?

Opryszczka potrafi uprzykrzyć nam życie. Najczęściej pojawia się w momentach silniejszego stresu, bądź w spadkach odporności. Ale przyczyny uaktywnienia się wirusa mogą być też inne. Zdarza się, że wywołują go na przykład skaleczenia lub zabiegi dentystyczne. Poznaj sprawdzone sposoby na opryszczkę i pozbądź się jej na długo.

Zobacz: Preparaty na opryszczkę

Domowe sposoby na opryszczkę

Domowe sposoby na opryszczkę są najbardziej skuteczne w leczeniu pierwszych oznak tej choroby, takich jak pieczenie i mrowienie. Jeśli opryszczka powraca często, należy sięgnąć po silniejsze środki na opryszczkę, na przykład maści czy plastry. Kiedy jednak nawet po nich opryszczka nie ustępuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na opryszczkę - melisa

Napar z melisy przynosi ulgę w walce z bólem i swędzeniem. Zarażone opryszczką miejsce możemy posmarować wywarem ze świeżych liści, bądź skropić naparem przygotowanym z torebki.

Domowe sposoby na opryszczkę - czosnek

Kiedy tylko poczujesz pieczenie lub swędzenie, a pod ręką nie masz melisy, sięgnij po świeży czosnek. Przekrojony ząbek przyłóż do ust. Podobne do czosnku działanie wykazuje także syrop z cebuli.

Domowe sposoby na opryszczkę - miód

Miód to kolejny produkt, który posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go w leczeniu opryszczki. Posmaruj bolące miejsce odrobiną miodu, by ograniczyć rozprzestrzenianie się stanu zapalnego.

Sposoby na opryszczkę - aloes

Miąższ z liści aloesu działa przeciwbakteryjnie i odkażająco. Wystarczy zrobić z niego okład i przyłożyć go w miejscu pojawienia się opryszczki.

Sposoby na opryszczkę - olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego odkaża świeże rany, łagodzi ból i przyspiesza proces gojenia. Najlepsze efekty przynosi stosowany w pierwszej fazie pojawienia się opryszczki.

Lek na opryszczkę

Aspiryna i polopiryna dość często zalegają w naszych domowych apteczkach. Warto wykorzystać je, gdy zaatakuje nas opryszczka. To leki przeciwzapalne, które złagodzą stany wirusowe. Jedną tabletkę należy rozgnieść łyżeczką i wymieszać z odrobiną ciepłej wody, a następnie nałożyć bezpośrednio na chore miejsce.

Maść na opryszczkę

Kremy i maści na opryszczkę, podobnie jak domowe sposoby, należy stosować już w pierwszej fazie uaktywnienia się wirusa. Gdytylko poczujemy, że warga piecze, czy swędzi, natychmiast sięgnijmy po produkty na bazie acyklowiru lub denotywiru. W aptekach bez recepty dostępne są odpowiednie maści. Powinniśmy używać ich kilka razy dziennie, każdorazowo pokrywając opryszczkę warstwą i pozostawiając do wchłonięcia. Warto pamiętać, że maść na opryszczkę nie będzie już tak skuteczna w kolejnej fazie - po wystąpieniu pęcherzyków.

Plastry na opryszczkę

Dobrą alternatywą dla maści są plastry na opryszczkę, które łagodzą ból i przyśpieszają gojenie. Dużą zaletą plastrów jest również fakt, że, dobrze przyklejone, kamuflują wyprysk. Niestety, po pewnym czasie przestają wyglądać estetycznie. Zdarza się też, że przy próbie wcześniejszego oderwania dochodzi do uszkodzenia pęcherzyka.

Zobacz: Plastry na opryszczkę

Jak zapobiec opryszczce

Opryszczkę zwykle wywołują przeziębienia, choroby zakaźne, czy stany gorączkowe, ale także zbyt długie przebywanie na plaży, czy zbyt intensywne opalanie w solarium. Równie często opryszczka jest konsekwencją przemarznięcia. Aby więc zapobiec opryszczce, warto zwrócić uwagę na powyższe czynniki i dla dobra własnego organizmu, w miarę możliwości ich unikać bądź ograniczać.

Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Choć opryszczka swędzi i piecze, nie należy jej dotykać, a już na pewno nie wolno drapać i przegryzać. Ulgę mogą jednak przynieść okłady z lodu, koniecznie zawiniętego - na przykład w jałowy gazik. 

Poznaj: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała

 

Ewa Więckiewicz

Ewa Więckiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.