Maść końska – na włosy, chłodząca, rozgrzewająca

 

Maść końska to specyfik o niezwykle szerokim zastosowaniu. Zwykle sięgamy po niego przy bólach mięśni i stawów, jednak śmiało można używać go także dla wzmocnienia organizmu i… włosów! Dlaczego maść końska jest dobra na włosy? Czym się różni maść końska chłodząca od rozgrzewającej?

Maść końska zastosowanie

Maść końską zwykle stosuje się przy dolegliwościach takich jak:

Jednak z powodzeniem możemy skorzystać z niej także w trakcie przeziębienia. Rozsmarowana na plecach i klatce piersiowej podziała rozgrzewająco, a dodana do parującej wody stworzy świetną inhalację dla osób walczących z katarem.

Czytaj też: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki

Maść końska na włosy

Jeszcze innym zastosowaniem maści końskiej jest korzystanie z niej jako wcierki do włosów. Dzięki właściwościom rozgrzewającym preparat ten pobudza krążenie i stymuluje cebulki włosów do intensywnej pracy – wzmacniając kosmyki i przyspieszając ich wzrost. Wystarczy rozsmarować niewielką ilość maści na skórze głowy, warto jednak przy tym pamiętać, aby nie trzymać jej dłużej niż pół godziny – po tym czasie włosy należy umyć. Taki zabieg wykonujemy codziennie przez 2 do 3 tygodni, po czym robimy minimum miesiąc przerwy. Optymalny czas odpoczynku od kuracji to 3 miesiące.

Maść końska rozgrzewająca

Maść końska zawiera kompozycję wyciągów z ziół i olejów eterycznych, które wykazują szeroki zakres działania. W zależności od proporcji poszczególnych składników, maść końska może być rozgrzewająca lub chłodząca. Ta pierwsza poprawia krążenie, dzięki czemu łagodzi bóle mięśni, stawów i kręgosłupa. Daje ulgę także w przypadków:

  • bóli reumatycznych,
  • artretyzmu,
  • zapalenia nerwu kulszowego.

Maść końska rozgrzewająca przeciwwskazania

Ze względu na wysokie stężenie ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych, które zawiera maść końska, może ona wywołać silną reakcję alergiczną na skórze – przed jej zastosowaniem należy więc nanieść porcję produktu na mały fragment skóry i odczekać kilkanaście minut. Jeśli nadwrażliwość nie wystąpi, można nałożyć maść większe partie ciała.

Sprawdź: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości

Maść końska chłodząca

Chłodząca maść końska sprawdzi się na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym, przy miejscowych obrzękach, w przypadku uczucia tak zwanych ciężkich nóg oraz przy niewielkich stłuczeniach. Nie należy jednak stosować jej na rany. Zarówno maść końska rozgrzewająca, jak i maść końska chłodząca wykazują działanie rozluźniające i antystresowe. Niwelują także objawy zmęczenia. Jedną łyżkę specyfiku można na przykład dodać do gorącej kąpieli i cieszyć się dobroczynnym działaniem aromaterapii.

Maść końska  przeciwwskazania

Maści końskiej nie należy stosować na duże partie ciała. Można posmarować ją maksymalnie 20-30 procent skóry. Niewskazane jest również nanoszenie maści na okolice nosa czy ust. Nie zaleca się używania maści końskiej u dzieci, zwłaszcza tych, poniżej 12 roku życia. W tej kwestii należy poradzić się pediatry.

Zobacz: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę

Maść końska w ciąży

Wpływ maści końskiej na kobiety w ciąży nie był przedmiotem badań, dlatego trudno jednoznacznie określić czy specyfik ten wywiera jakikolwiek wpływ na płód. Przed ewentualnym zastosowaniem maści należy poradzić się więc lekarza.

Czytaj więcej: Maść z kasztanowca – właściwości. Na żylaki i hemoroidy

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.