Skuteczne sposoby na nieświeży oddech

 Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust - temat drażliwy. Bywa powodem stresu, komplikuje życie towarzyskie. Dobra wiadomość: można temu skutecznie zaradzić, chociaż nie wystarczy mycie zębów dwa razy dziennie.

Najpierw trzeba określić przyczynę nieświeżego oddechu. Czasem winowajcą jest jedzenie, np. sałatka z cebulą czy czosnkiem, alkohol, niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica – wtedy wystarczy usunąć przyczynę, zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, stosować różnego rodzaju gotowe preparaty i domowe sposoby. Jednak jeśli mimo naszych starań problem nie zniknie, należy skonsultować się ze stomatologiem i lekarzem rodzinnym. Lista chorób, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust, jest długa.

Nieświeży oddech - przyczyny

Naukowcy odkryli, że za 90 procent przypadków nieprzyjemnej woni z ust, nazywanej w medycynie halitozą, odpowiadają znajdujące się w jamie ustnej bakterie beztlenowe. Powodują one powstanie lotnych związków o nieprzyjemnym zapachu.

Gromadzą się na skutek:

  • niewłaściwej higieny jamy ustnej,
  • stanów zapalnych,
  • problemów z zębami,
  • zmniejszonego wydzielania śliny, np. podczas snu.

Halitoza bywa też skutkiem przyjmowania niektórych leków, diety obfitującej w mięso, jedzenia czosnku i cebuli. Winne mogą być też problemy trawienne, np. nieżyt żołądka, choroba refluksowa, zaburzenia flory jelitowej, ale również cukrzyca.

Nieświeży oddech - jak zapobiegać?

Bakterie odpowiedzialne za halitozę osadzają się nie tylko na zębach. Również w przestrzeniach międzyzębowych, w bruzdach szkliwa oraz kieszeniach dziąseł.

Powinniśmy nie tylko regularnie i dokładnie myć zęby, ale też co najmniej raz dziennie czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną (najlepiej po każdym posiłku) oraz używać szczoteczek międzyzębowych, tzw. wyciorków. Wyglądają one jak miniaturowe szczotki do czyszczenia butelek. Bez nich nie ma mowy o doczyszczeniu zębów. Poza tym trzeba także regularnie czyścić język i stosować antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Jeśli mamy wyjmowane uzupełnienia protetyczne, wieczorem myjmy je szczotką do protez, a następnie osuszajmy. Dzięki temu zahamujemy rozwój mikroorganizmów w porowatym tworzywie akrylowym protezy.

Sprawdź: Jak prawidłowo myć zęby?

Nieświeży oddech - jak się pozbyć?

Branża kosmetyczna dla osób cierpiących z powodu nieprzyjemnej woni oddechu ma:

  • płukanki doustne,
  • gumy do żucia,
  • specjalne pasty do zębów.

Skuteczne może okazać się również stosowanie (przez dwa – trzy tygodnie) suplementów diety lub tabletek z cynkiem. Pierwiastek ten zapobiega uwalnianiu się lotnych, brzydko pachnących związków, a jednocześnie działa bakteriobójczo.

Domowe skuteczne sposoby przeciwko halitozie to:

  • żucie ziaren kawy,
  • anyżu,
  • kminku,
  • picie soku z cytryny, który stymuluje wydzielanie śliny.

Zwykły napar z szałwii działa jak dezynfekujący płyn do płukania jamy ustnej i jest sprawdzonym sposobem na nieświeży oddech. Czosnek i cebulę jedzmy z natką pietruszki. Kolejna naturalna metoda to włączenie do codziennego jadłospisu zielonych liści szpinaku, pietruszki, zielonych szparagów czy sałaty. Chlorofil odświeża wewnętrzne środowisko organizmu poprzez eliminację bakterii odpowiadających za wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Niektóre badania wskazują, że wystarczy jeść 100 – 200 mg chlorofilu dziennie.

Jeśli mimo naszych wysiłków naturalne sposoby nie przyniosą rezultatów w ciągu dwóch – trzech tygodni, należy skonsultować się ze specjalistą. Gdy nieprzyjemny zapach z ust jest skutkiem choroby, trzeba skupić na jej leczeniu. Aby obiektywnie sprawdzić efekty kuracji przeciwko halitozie, możemy poprosić stomatologa o badanie za pomocą halitometru. Urządzenie to przypomina alkomat i mierzy stężenie lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu. Pozwoli obiektywnie sprawdzić, czy problem nas dotyczy, czy jedynie jesteśmy na tym punkcie przewrażliwieni.

Autor: Marzena Maciejczyk 

 

Czytaj też: Spierzchnięte usta - domowe sposoby

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.