Suchy szampon - czy niszczy włosy? Jak używać?

Suchy szampon odświeża fryzurę, przynajmniej wizualnie. Nie myje, ale daje efekt czystości. A czy niszczy przy tym włosy? Zobacz, jak powinny być używane tego typu kosmetyki, a także – czym zastąpić produkty dostępne w sklepach i jak przygotować we własnym zakresie domowy suchy szampon.

suchy-szampon

Czym jest suchy szampon?

Suchy szampon jest kosmetykiem, który okazuje się wprost nieoceniony w sytuacji, gdy musisz szybko odświeżyć włosy, a jesteś na przykład w pociągu. Albo spieszysz się na spotkanie i wiesz, że nie zdążysz włosów umyć, wysuszyć i ułożyć. Albo zwyczajnie nie chce ci się moczyć głowy.

Suchy szampon to rodzaj talku mineralnego lub pudru (na przykład na bazie skrobi), który w trybie natychmiastowym poprawia wygląd fryzury. Po aplikacji kosmetyku na włosy wyglądają one czysto i świeżo. Efekt ten osiągany jest dzięki działaniu składników absorbujących sebum, czyli łój wytwarzany przez gruczoły znajdujące się na skórze głowy, oblepiający włosy i nadający im nieapetycznego wyglądu oraz zapachu. Należy jednak pamiętać, że rezultat ten po pierwsze jest chwilowy (utrzymuje się do kilku godzin), a po drugie pozorny. Choć włosy sprawiają wrażenie czystych, jest to jedynie złudzenie. W rzeczywistości suchy szampon nie myje głowy, a tylko ją pudruje i odtłuszcza. Wciąż jednak pozostaje ona brudna.

Jak używać suchy szampon do włosów?

Jak należy używać suchy szampon do włosów? Jego aplikacja na włosy jest nieco prostsza i szybsza, aniżeli w przypadku prawdziwych szamponów.

  1. Dokładnie rozczesujemy włosy.
  2. Grzebieniem oddzielamy część włosów, robiąc przedziałek.
  3. Wstrząsamy opakowanie z suchym szamponem.
  4. Pryskamy szamponem na skórę, u nasady włosów, w miejscu gdzie uprzednio wykonaliśmy przedziałek.
  5. Czynność tę powtarzamy jeszcze w kilku innych miejscach na głowie.
  6. Wmasowujemy kosmetyk w skórę.
  7. Suchą szczotką wyczesujemy kosmetyk z włosów, jednocześnie przy okazji rozprowadzając go po całej ich powierzchni.

Finalny rezultat – włosy wyglądające na czyste - osiągnięty zostaje w przeciągu 3-5 minut.

Czy szampon na sucho niszczy włosy?

Efekt osiągnięty za pomocą suchego szamponu powinien być zadowalający, przynajmniej przez pewien czas. Pytanie – jakim kosztem? Czy suchy szampon niszczy włosy? To zależy. Używany sporadycznie, wyłącznie w wyjątkowych, awaryjnych sytuacjach, a w dodatku dozowany z umiarem – szkodzić nie powinien. W żadnym jednak razie tego typu kosmetyk nie może być używany, jako produkt do codziennej pielęgnacji fryzury i skóry głowy. Po pierwsze jest to niehigieniczne – pudrowanie nigdy nie zastąpi mycia.

Suchy szampon zawiera w swoim składzie substancje, które bynajmniej nie są włosom obojętne. Skrobia ziemniaczana, która stanowi bazę większości współcześnie produkowanych suchych szamponów, wiąże się z łojem, dzięki czemu osiąga się pożądany efekt odtłuszczenia brudnych włosów. Ale wiąże się też z wodą, co wprost skutkuje ich przesuszeniem, jeśli tylko kosmetyk używany jest w nadmiarze.

Co więcej, w składzie suchych szamponów znajduje się też alkohol, czyli substancja, która również wpływa bardzo niekorzystnie na poziom nawilżenia włosów. Do tego należy doliczyć inne związki chemiczne. W efekcie, w skrajnych przypadkach, stosowanie dużych ilości suchego szamponu może się skończyć nawet utratą włosów.

Czym zastąpić suchy szampon?

W związku z powyższym rację bytu zyskuje pytanie: czym zastąpić suchy szampon, jeśli nie chcemy się narazić na przykre konsekwencje? Wiarygodnej recepty nie ma, każda z polecanych substancji może włosy wysuszać, a do tego wywoływać podrażnienie skóry, czy miejscowe wypadnie włosów.

Nie mniej, w roli zamiennika stosuje się niekiedy:

  • krochmal, czyli skrobię ziemniaczaną. To ten sam produkt, który znajduje się w składzie suchych szamponów, ale bez dodatku innych substancji,
  • kakao w zestawieniu ze skrobią ziemniaczaną (dla brunetek i szatynek),
  • puder dla dzieci – również odciąga sebum z włosów, także jednak mogąc powodować przesuszenie.

Jak zrobić domowy suchy szampon?

Jak zrobić domowy suchy szampon? Zadanie to jest wyjątkowo proste. W przypadku osób o włosach blond, wystarczy użyć 1-2 łyżki skrobi ziemniaczanej, którą wsypujemy do miseczki, a następnie aplikujemy na głowę na przykład za pomocą pędzelka służącego do pudrowania twarzy.

Natomiast suchy szampon do ciemnych włosów wymaga zabarwienia na brązowo – do tego celu najlepiej nadaje się kakao. Jest ono bezpieczne w stosowaniu i pozwala uniknąć efektu siwienia. Oba składniki mieszamy dokładnie w miseczce, a następnie nanosimy na włosy. Oprócz pędzelka, wykorzystać do tego celu można na przykład niepotrzebną solniczkę o drobnych otworach. Podobnie, jak w przypadku produktów sklepowych, stosowanych w spray’u, także i tutaj dalsza procedura jest jednakowa. Po aplikacji domowego szamponu, wmasowujemy kosmetyk w skórę, a następnie wyczesujemy. Niekiedy poleca się stosowanie dodatków w postaci różnego rodzaju olejków pielęgnujących, jednak włączenie tego typu środków w skład mikstury najczęściej jest dysfunkcjonalne – zbija się ona w grudki i staje trudna do nałożenia.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.