Syrop glukozowy – czy jest zdrowy? Szkodliwość

Syrop glukozowy nie jest groźną substancją, o ile nie sięgną po nią cukrzycy i jeśli będzie spożywana w umiarkowanych ilościach. Glukoza jest bowiem potrzebna organizmowi do efektywnej pracy i aktywnego działania. Syrop glukozowy wykazuje się szkodliwością jeśli stanowi zbyt dużą część codziennej diety. Może się wówczas przyczyniać do otyłości, a dalej do problemów miażdżycowych i innych kłopotów ze zdrowiem.

syrop-glukozowy

Co to jest syrop glukozowy?

Syrop glukozowy to roztwór składający się z glukozy i maltozy (stanowiących cukry proste) oraz z niskocząsteczkowych wielocukrów. W składzie syropu glukozowego z reguły znajdziemy najwięcej glukozy (od 40 do około 90 procent), resztę komponentów stanowią maltoza oraz cukry złożone.

Syrop glukozowy cieszy się od jakiegoś czasu złą sławą, jednak „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Glukoza bowiem stanowi źródło czystej energii, natychmiast przedostaje się do krwiobiegu dodając wigoru, siły, sprawności fizycznej i psychicznej. W naturalnym środowisku znajdziemy ją w dużych ilościach m.in. w winogronach, czy miodzie. Przyjmowana jednak w zbyt dużych ilościach glukoza może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Mowa tutaj nie tylko o zamachu na zgrabną sylwetkę ale też o problemach miażdżycowych, itp.

Zdrowszą alternatywą jest ziemniaczany syrop glukozowy, gdyż w tym przypadku taki produkt nie zawiera glutenu, na który wiele osób reaguje alergicznie.

Czytaj też: Glukoza – co to jest? Zastosowanie, rodzaje, działanie

Syrop glukozowy a syrop glukozowo-fruktozowy

Syrop glukozowy jest często mylony z innym, „sławnym” sosem. Chodzi o syrop glukozowo-fruktozowy, który błędnie przez wiele osób uważany jest za to samo co syrop glukozowy.

Syrop glukozowy, jak wcześniej napisano, zawiera przede wszystkim glukozę, natomiast syrop glukozowo-fruktozowy, oprócz glukozy (około 55 %), w swoim składzie posiada również fruktozę (około 42 %) oraz inne cukry (około 3 %). A z fruktozą organizm nie radzi sobie tak dobrze jak z glukozą. Wątroba nie przyswaja nadwyżki tej słodkiej substancji i przeistacza ją w tkankę tłuszczową. To zaś prowadzi do otyłości i związanych z nią schorzeniami, takimi jak np. zmiany miażdżycowe.

Syrop glukozowo-fruktozowy przyczynia się ponadto do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz cholesterolu, a także zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na schorzenia związane z sercem. Co więcej, fruktoza uzależnia – im więcej podajemy jej organizmowi, tym więcej nasz ustrój domaga się produktów zawierających ten słodki składnik.

Syrop glukozowy – szkodliwość

Dlatego porównując oba syropy znacznie bezpieczniejszy będzie syrop glukozowy. Szkodliwość tego wyrobu może się jednak pojawić kiedy będziemy go przyjmować w nadmiernych ilościach.

Warto wziąć sobie do serca zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która stwierdza, iż zapotrzebowanie energetyczne pobrane z cukrów prostych (w tym z glukozy) nie powinno przekraczać 10 %.

Trzeba też podkreślić, że syrop glukozowy ma wpływ na zdrowie diabetyków, dlatego zwłaszcza oni powinni wystrzegać się niekontrolowanej, nagłej i sporej dawki cukru do krwiobiegu. O kaloryczności syropu glukozowego powinny także pamiętać osoby przebywające na diecie odchudzającej.

Sprawdź: Słodka alternatywa dla cukru

Syrop glukozowy – w czym się znajduje?

Syropu glukozowego w postaci naturalnej można doszukać się w owocach (np. w winogronie), czy miodzie. Najwięcej jednak tej substancji słodzącej znajdziemy w sztucznie przetworzonym jedzeniu (tutaj dodatkowo zjemy też konserwanty, sztuczne barwniki, itp.) i słodyczach, a także m.in. w jogurtach, serkach, dżemach, sokach, deserach i wielu innych produktach.

Warto zatem dla własnego zdrowia i kondycji wybierać produkty o jak najmniejszej zawartości syropu glukozowego. Cukier jest przyjemny do spożywania ale do zrzucania już mniej. Dlatego warto zachować zdrowe proporcje żywieniowe i dostarczać ustrojowi glukozę tylko w takiej ilości, jaką dopuszcza WHO.

Syrop glukozowy – jak zrobić?

Bez kłopotu można zakupić gotowy produkt, ale można też pokusić się o jego samodzielne przygotowanie. Jak zrobić syrop glukozowy?

Aby przyrządzić syrop glukozowy należy naszykować cukier, wodę, sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy) oraz sodę oczyszczoną. Na początku należy rozpuścić 700 g cukru w około 300 g wody. Po zagotowaniu mieszanki oraz po rozpuszczeniu wszystkich drobinek cukru, należy dodać sok z cytryny oraz 3 g sody oczyszczonej i gotować wszystko razem na niewielkim ogniu (pod przykryciem) przez około 30-40 minut.

Gotowy syrop można wykorzystać m.in. do ciast oraz jako element dekoracji spożywczej.

Czytaj także: Syrop kukurydziany - czym zastąpić, zamiennik, co to jest

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.