Włosy niskoporowate - pielęgnacja, oleje

Włosy niskoporowate – okaz zdrowia, podwód do dumy, ale też źródło utrapień. Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów niskoporowatych? Jakie oleje do nich stosować?

wlosy-niskoporowate

Co to są włosy niskoporowate?

Włosy porowate to włosy zdrowe. A jednocześnie trudne. Dlaczego? Diagnozując kondycję włosów, używa się przeróżnych klasyfikacji.

Jeden z kluczowych podziałów wyróżnia:

  • włosy niskoporowate,
  • włosy średnioporowate,
  • włosy wysokoporowate.

Co kryje się pod tymi pojęciami? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przybliżyć należy nieco budowę włosa. Zewnętrzna jego część, czyli tak zwana łodyga, pokryta jest nachodzącymi na siebie łuskami.

Chronią one włos przed nadmierną utratą wody, a zarazem nie dopuszczają do zbytniej absorbcji wilgoci z otoczenia. Jednocześnie łuski odbijają światło, czego efektem jest charakterystyczny blask włosów. Łuski ulokowane są pod różnym kątem – niekiedy niemal równolegle (gładko), innym razem bardziej prostopadle (na sztorc). Stopień odchylenia łusek od łodygi, to właśnie porowatość włosów. Włosy niskoporowate mają względnie gładką powierzchnię, ponieważ łuski płasko przylegają do trzonu. W przypadku włosów wysokoporowatych jest odwrotnie – są one mocno odchylone.

Jakie są włosy niskoporowate?

Niskoporowatość uchodzi za oznakę zdrowia – tak właśnie powinny wyglądać włosy, którym nic nie dolega. Z drugiej jednak strony taka a nie inna budowa przysparza też niemałych problemów w codziennej pielęgnacji.

Włosy niskoporowate:

  • są mocne i lśniące,
  • nie elektryzują się i nie puszą,
  • łatwo się rozczesują, zazwyczaj są proste,
  • nie tracą wody ani substancji odżywczych.

Mają też jednak liczne wady:

  • z trudem przyjmują wodę i składniki odżywcze z zewnątrz – są ciężkie w pielęgnacji,
  • z trudem poddają się stylizacji (prostowanie, kręcenie etc.),
  • są podatne na uszkodzenia zewnętrzne.

Test na włosy niskoporowate

Jak rozpoznać typ włosów? Najprostszy – bynajmniej nie profesjonalny – test na włosy niskoporowate można przeprowadzić wychodząc na spacer w deszczowy dzień. Po 5 minutach ekspozycji na wodę, tego typu włosy wciąż powinny być względne suche, jeśli nie liczyć kropel deszczu zbierających się na ich powierzchni – tak, jakby pokryte były impregnatem. Ich dosuszenie jest wówczas kwestią kilku sekund.

Jeśli spacer będzie trwać dłużej – na przykład 15 minut, włosy nasiąkną wodą, niezależnie od tego, czy są nisko-, czy wysokoporowate. Różnica uwidoczni się natomiast na etapie suszenia. Włosy niskoporowate nie będą chciały oddać zgromadzonej wody, skutkiem czego ich suszenie zajmie dłuższą chwilę. Włosy wysokoporowate – odwrotnie, wyschną bardzo szybko.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Charakterystyczna budowa i związane z tym właściwości sprawiają, że pielęgnacja włosów niskoporowatych nie należy do zadań łatwych. Wprawdzie, jako włosy zdrowe, nie wymagają szczególnej ilości zabiegów, jeśli jednak zajdzie taka konieczność, zmagać będziemy się z problemem utrudnionej absorbcji środków kosmetycznych – łuski będą działać, niczym pancerz chroniący dostępu do głębszych struktur włosa.

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji włosów niskoporowatych jest więc chwilowe odchylenie łusek, tak by substancje odżywcze mogły wniknąć w głąb. Wykorzystać do tego celu można zwykły szampon o odczynie zasadowym w połączeniu z gorącą wodą. W ten sposób przygotujemy grunt pod kurację z udziałem określonego, wybranego przez nas kosmetyku. Na zakończenie należy „zamknąć łuski”, co można uczynić za pomocą zimnej wody i płukanki o kwaśnym odczynie. 

Oleje do włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate pielęgnacji wymagają rzadko, a jeśli już – najczęściej poddawane są olejowaniu. Jak wybrać właściwe oleje do włosów niskoporowatych? Należy pamiętać, że ściśle przylegające do siebie łuski, nawet po częściowym rozchyleniu, przepuszczać będą głównie substancje małocząsteczkowe. Tego typu oleje wybieramy więc w celu właściwego odżywienia włosów. Natomiast oleje o większych cząsteczkach posłużą do wytworzenia dodatkowej, zewnętrznej warstwy ochronnej.

Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych, to:

  • oleje: słonecznikowy, palmowy, babassu, rycynowy, lniany, słonecznikowy
  • masła: shea, kakaowe, mango, cupuacu.

Włosy niskoporowate – cienkie

Włosy niskoporowate zazwyczaj są nie tylko zdrowe, ale też z natury dobrze wyglądające, mocne i grube. Zdarzają się jednak od tej reguły wyjątki, na przykład włosy niskoporowate cienkie. To miks niezwykle trudny w pielęgnacji. Włosy cienkie, a zatem słabe, wymagają bowiem szczególnej opieki, ta zaś – ze względu na układ łusek pokrywających łodygę – jest utrudniona.

Aby zapewnić włosom niskoporowatym cienkim estetyczny wygląd, należy:

  • regularnie olejować je, po uprzednim oczyszczeniu za pomocą silnie myjącego szamponu, używając do spłukiwania gorącej wody,
  • nie przeciążać włosów ciężkimi odżywkami,
  • nie przesuszać włosów,
  • rozczesywać włosy, nie dopuszczać do ich sklejania się i plątania,
  • regularnie podcinać końcówki, a jeśli to możliwe – nie nosić zbyt długiej fryzury.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.