Ból kręgosłupa piersiowego - objawy, ćwiczenia

Ból kręgosłupa piersiowego – nieprzyjemny i zdradliwy. Może udawać nawet zawał serca. W przypadku bólu kręgosłupa piersiowego objawy promieniują bowiem na całą klatkę piersiową i odczuwane są także z przodu oraz boku korpusu.

bol-kregoslupa-piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego

Jeśli czujesz silne kłucie pod żebrami a przy tym nie występują inne charakterystyczne dla choroby niedokrwiennej serca objawy, niewykluczone jest, że w ten właśnie sposób dał o sobie znać kręgosłup. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia, że ból pojawił się z przodu. Ból kręgosłupa piersiowego odczuwany jest nie tylko na środku pleców, ale często ma on charakter opasający, przenoszony po linii żeber wokół klatki piersiowej. Należy mieć świadomość, że organizm człowieka jest systemem naczyń połączonych, a dysfunkcje w obrębie kręgosłupa rzutują na układ mięśniowo-szkieletowy oraz nerwowy. Z drugiej strony, z tego samego powodu, możliwa jest sytuacja odwrotna, kiedy silne niedokrwienie mięśnia sercowego powoduje objawy, które fałszywie odbierane są jako ból kręgosłupa piersiowego.

Przyczyny bólu kręgosłupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego jest jednym ze schorzeń cywilizacyjnych, aczkolwiek nie tak dobrze rozpoznanym, jak podobne dolegliwości na odcinku szyjnym i lędźwiowym. Najczęściej ból odcinka piersiowego kręgosłupa związany jest z zaburzeniami stawów i tkanek miękkich w szeroko rozumianym układzie ruchu.

Bezpośrednie przyczyny bólu kręgosłupa to:

  • przepuklina krążka międzykręgowego,
  • dysfunkcje w obrębie wyrostków stawowych i żeber,
  • zaburzenia równowagi mięśniowej,
  • zaburzenia mięśniowo-powięziowe,
  • wady i zaburzenia postawy ciała,
  • stany zapalne, infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • zmiany nowotworowe.

Dodatkowo wyróżnia się tak zwane objawy rzutowane, odczuwane w obszarze odcinka piersiowego kręgosłupa, których przyczyną mogą być:

  • zaburzenia i schorzenia w stawach międzywyrostkowych innych odcinków kręgosłupa (lędźwiowym i szyjnym),
  • niedokrwienie mięśnia sercowego (zawał),
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego, trzustki, żołądka, wątroby,
  • tętniak aorty,
  • kolka nerkowa,
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Ból kręgosłupa piersiowego – objawy towarzyszące

Kręgosłup piersiowy składa się z 12 kręgów i odpowiadających im 12 żeber, które opasają klatkę piersiową sztywnym pancerzem. Do konstrukcji tej przyczepione są liczne mięśnie, pomiędzy znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, wewnątrz zaś klatki – kluczowe dla życia człowieka organy, w tym serce i płuca. Z obu zaś stron kręgosłup piersiowy płynnie przechodzi w inne odcinki – lędźwiowy i szyjny, które uchodzą za jeszcze bardziej problematyczne i podatne na zaburzenia oraz choroby. W takiej sytuacji trudno się dziwić, że towarzyszą bólom kręgosłupa piersiowego objawy mało specyficzne, rozsiane na całej wysokości klatki piersiowej. Cierpiąc z powodu kręgosłupa, pacjenci odczuwać mogą m.in.

  • silne zakłucia pod żebrami, niekiedy wręcz „szarpnięcia” w sensie dosłownym ścinające z nóg,
  • tępy ból rozlany po klatce piersiowej, trudny do zlokalizowania,
  • uczucie obolałych, przemęczonych mięśni, zwłaszcza w okolicach łopatek.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego

Podobnie, jak w przypadku pozostałych odcinków, także ból kręgosłupa piersiowego leczony jest przede wszystkim za pomocą fizjoterapii w gabinecie rehabilitacyjnym, a także wspomagających ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu, po otrzymaniu specjalistycznych instrukcji. Oto kilka przykładów typowych ćwiczeń na ból kręgosłupa piersiowego.

  • Uklęknij na podłodze w pozycji ławki (ciało wparte na dłoniach, kolanach i stopach, zgięcia kończyn prostopadłe). Wyciągnij jedną rękę w przód, unieś głowę, wzrok skieruj na palce. Wytrzymaj 7-8 sekund i wróć do wyjściowej pozycji. Powtórz 10 razy. Zmień rękę.
  • Z pozycji ławeczki przejdź do kociego grzbietu. Głowę opuść jak najniżej między ramiona. Spróbuj spojrzeć się na swoją klatkę piersiową. Następnie przybierz pozycję odwrotną. Wychodząc z „ławeczki”, obniż kręgosłup (tak by powstało wklęśnięcie), głowę zaś odwiedź do tyłu.
  • Usiądź na piętach. Ręce spleć z tyłu. Wyprostuj je i unieś razem, jak najwyżej, do pierwszego oporu. Nie zginaj przy tym tułowia. Wytrzymaj 7-8 sekund, opuść, powtórz.

Pamiętaj, że trening nie może być intensywny. Należy przerwać aktywność natychmiast po wystąpieniu bólu. Powyższe ćwiczenia to tylko przykłady. Zanim zaczniesz trenować, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Możliwe, że zaleci zupełnie inny zestaw. Uczęszczając na rehabilitacje przekonasz się, że wiele ćwiczeń ma charakter bardzo delikatny, ograniczający się do lokalnych, niewielkich ruchów albo treningu oddechowego.

Leczenie bólu odcinka piersiowego kręgosłupa

Farmakologiczne leczenie bólu odcinka piersiowego kręgosłupa zazwyczaj sprowadza się do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Należą do nich między inny ketoprofen oraz diklofenak, które są składnikami popularnych maści przeciwbólowych. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu terapia ma działanie wyłącznie objawowe. Zmniejsza ból, ale nie leczy jego przyczyn. Aby uzyskać trwałe efekty, zawierzyć musimy fizjoterapeucie. W określonych przypadkach stosuje się (choć nie tak często, jak przy innych odcinkach kręgosłupa) zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, czy magnetoterapia. Ostatecznością jest leczenie bólu kręgosłupa piersiowego operacyjnie.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

Źródła:

  • Kenneth A. Olson, Terapia manualna kręgosłupa, Urban&Partner, Wrocław 2016
  • Piotr Kozłowski, Katarzyna Kożuch, Magdalena Kozłowska, Izabela Ławnicka, Karolina Kozłowska, Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa oraz stylu i jakości życia wśród osób z bólem kręgosłupa, Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(6)

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.