Młody jęczmień (zielony) – właściwości, tabletki, skutki

Zielony jęczmień

Zielony jęczmień to hit wśród osób odchudzających się i dbających o zdrową dietę. Jakie są właściwości młodego jęczmienia i w jakiej formie najlepiej go przyjmować? Zobacz, jakie skutki daje spożywanie młodego jęczmienia.

Zielony jęczmień

Młody zielony jęczmień jest świetnym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera m.in. dużą ilość witaminy C i więcej beta-karotenu niż marchew! Młody jęczmień to także bogactwo aminokwasów i błonnika pokarmowego. To sprawia, że posiada on właściwości odchudzające.

Młody jęczmień właściwości

Zielony jęczmień wspomaga leczenie:

  • zmian skórnych,
  • chorób sercowo-naczyniowych,
  • cukrzycy.

Dzięki temu, że jest on źródłem witamin z grupy B, beta-karotenu, witamin C i E, żelaza, wapnia, magnezu oraz cynku, wykazuje on także działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Właśnie dlatego znajduje on zastosowanie jako preparat do odświeżania oddechu i płukania gardła.

Czytaj też: Jałowiec (pospolity) - zastosowanie. Jak wygląda?

Młody jęczmień w proszku

Zielony jęczmień jest dostępny w formie proszku pozyskiwanego z soku lub rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Co ciekawe, ze względu na różne sposoby otrzymywania, gotowe produkty różnią się wartościami odżywczymi. Proszek pozyskiwany z soku posiada więcej prozdrowotnych właściwości, ponieważ uzyskuje się go poprzez wyciśnięcie soku i jego suszenie pod ciśnieniem w niskiej temperaturze. Proszek z trawy powstaje w wyniku suszenia w wyższej temperaturze przez dłuższy czas, co prowadzi do utlenienia składników odżywczych, a co za tym idzie – zmniejszenia walorów odżywczych.

Sok z młodego jęczmienia

Sproszkowany zielony jęczmień zwykle dodaje się do jogurtów, zup czy koktajli. Można przygotować z niego również napój. Wystarczy rozpuścić odpowiednią ilość proszku w szklance chłodnej wody lub soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Woda nie może być gorąca, gdyż spowodowałaby wówczas straty witamin i inaktywowała enzymy zawarte w zielonym jęczmieniu. Taki napój należy pić od 20 do 30 minut przed jedzeniem, najlepiej 2 razy dziennie.

Sprawdź: Babka lancetowata – właściwości. Zastosowanie na kaszel

Młody jęczmień  tabletki

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą dodawać młodego jęczmienia do potraw ani przyrządzać z niego soku, są tabletki z młodego zielonego jęczmienia. Takie preparaty są nieco tańsze od proszku z suszonego soku z jęczmienia - opakowanie 60 kapsułek kupimy za około 20 złotych. Wynika to z różnych sposobów produkcji i stosowanych technologii.

Młody jęczmień  skutki uboczne

Zielony jęczmień nie zawiera toksycznych związków i sam w sobie nie powinien nikomu zaszkodzić, jednak osoby z wrażliwym żołądkiem powinny uważać na jego przyjmowanie ze względu na dużą zawartość błonnika. Warto zatem stopniowo wprowadzać do diety ten specyfik i w ten sposób go przetestować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy uciążliwych skutków ubocznych należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz: Pokrzywa zwyczajna - właściwości i działanie soku i herbaty

Młody jęczmień na odchudzanie

Ze względu na wysoką zawartość błonnika, witamin i składników mineralnych, młody zielony jęczmień jest polecany osobom odchudzającym się, ponieważ zwiększa uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Pamiętajmy jednak, że preparaty z zielonego jęczmienia to jedynie środki wspomagające proces chudnięcia – nie zastąpią nam one odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj także: Ostropest – dawkowanie, stosowanie i właściwości 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.