Przetańczyć całą noc - sposoby na otarcia, odciski, pęcherze

sposoby na otarcia, odciski, pęcherze

Nogi, nogi roztańczone, tańczą nogi, tańczą jak szalone – śpiewała, chwaląc się swoimi możliwościami Irena Kwiatkowska w filmie „Hallo, Szpicbródka”. My możemy zrobić krok dalej: tańczyć na parkiecie przez całą noc sylwestrową. Trzeba tylko odpowiednio przygotować stopy do balu. Jak to zrobić?

Tańce do białego rana

Przede wszystkim powinniśmy kupić akcesoria, chroniące stopy w różnych sytuacjach. Gdy mamy zamiar spędzić noc w szpilkach na wysokim obcasie, zainwestujmy w poduszeczki ochronne z przezroczystego żelu, które chronią przed otarciami i odparzeniami. Jeśli wybieramy się na bal w nowych butach, warto przed ich założeniem posmarować stopy oraz buty bezbarwnym i bezzapachowym dezodorantem w sztyfcie.

Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się bolesnych pęcherzy i otarć. Innym sposobem, aby im przeciwdziałać, jest posmarowanie zagrożonych miejsc warstwą kremu dla sportowców lub posypanie ich talkiem. Jeśli czujemy, że buty wokół pięt są nieco za luźne, przyklejmy samoprzylepne skórzane wkładki do luźnego obuwia. Ochronimy pięty przed ewentualnymi otarciami, a stopy idealnie dopasują się do obuwia. Antidotum na zbyt twardą podeszwę w tylnej części obuwia są podpiętki, które dopasowują się do kształtu stopy i gwarantują komfort nawet podczas wielogodzinnego tańczenia. Na wszelki wypadek pamiętajmy również, by na balu mieć w kosmetyczce ochronny plasterek z hydrożelu.

Może się przydać na pęcherze, które wcale czasem pojawiają się na piętach wkrótce po założeniu nowych lub niewygodnych butów. Miękki żel plastra pochłania płyn z pęcherza, zabezpiecza uszkodzony naskórek przed brudem i bakteriami, a jednocześnie pozwala skórze oddychać. To o wiele lepsze rozwiązanie niż naklejenie plastra na pęcherz, o czym zazwyczaj myślimy w pierwszym odruchu.

Sprawdź produkty z kategorii: Pielęgnacja dłoni i stóp

Jak przygotować stopy przed Sylwestrem?

Następny krok: kilka dni przed imprezą zamówmy u kosmetyczki lub zróbmy w domowym zaciszu zabieg spa dla stóp. Miękka i elastyczna skóra jest mniej podatna na odciski i pęcherze. Jeśli decydujemy się wykonać go samodzielnie, zacznijmy od kąpieli nóg z dodatkiem naparu z rumianku. Ma działanie zmiękczające i bakteriobójcze.

Kiedy mamy zamiar usunąć zrogowaciały naskórek, przygotujmy kąpiel z mydłem, solą do stóp lub specjalnym płynem. Dodanie kilku kropel olejku dla dzieci dodatkowo zmiękczy skórę. Stopy należy moczyć przez kwadrans (diabetycy powinni ograniczyć się do pięciu minut). Lekko złuszczająco zadziała dodanie do kąpieli kilku plasterków cytryny czy pół szklanki mleka. Po kąpieli możemy użyć gotowego peelingu, który oprócz działania złuszczającego dodatkowo nawilży skórę.

Jeśli mamy bardzo delikatną skórę, wybierzmy peelingi cukrowe lub kremy złuszczające do stóp. Zwolennicy naturalnych sposobów złuszczania mogą użyć tarki, ale wtedy pamiętajmy, że używa się jej zawsze „na sucho”. Jeśli zaś wybieramy pumeks, wcześniej powinniśmy dobrze do wyparzyć.

Niektórzy kosmetolodzy wręcz odradzają jego stosowanie – wielokrotne używanie sprawia, że staje się siedliskiem bakterii i grzybów. Nie zapominajmy również, że po przetańczonej nocy naszym stopom należy się relaks. Zanurzmy je w wodzie z dodatkiem np. wyciągu z alg morskich. Taka kąpiel wygładza skórę, nawilża ją, pomaga pozbyć się ewentualnych pęcherzy i odcisków oraz przyspiesza gojenie otarć. To trzy najczęściej wymieniane przykre pamiątki po przetańczonej nocy.

Zobacz: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała

Co warto wiedzieć o pęcherzach, odciskach i otarciach na stopach?

Co zrobić z pęcherzami na stopach? Jeśli nie są bardzo uciążliwe, to lepiej ich nie przekłuwać. Powinny mieć możliwość cofnięcia się i samoistnego regresu. Nagromadzony w nich płyn ma działanie antyseptyczne i przyspiesza gojenie. Można zakleić je plastrem hydrokoloidowym.

Jednak, gdy bardzo nam dokuczają, to trzeba je przekłuć i pozostałość wycisnąć, używając jałowego gazika, a całość spryskać płynem dezynfekującym i również zakryć plastrem hydrokoloidowym. Domowy sposób, który sprawi, że pęcherz zniknie szybciej, to kilkugodzinny okład z papki przygotowanej z jednej cebuli i łyżki octu.

W przypadku pojawieniu się odcisków podolodzy radzą je natychmiast usuwać, nie czekać, aż pojawi się ból. W aptekach są też specjalne preparaty, które pomagają w pozbyciu się ich. Gdy chcemy zadziałać domowym sposobem, rozpuśćmy pięć tabletek aspiryny w niewielkiej ilości wody, następnie dodajmy dwie łyżeczki soku z cytryny. Preparat nałóżmy na stwardniałą skórę, po czym owińmy szczelnie folią spożywczą.

Okład pozostawiamy na kwadrans i w miejscu zgrubienia robimy peeling. Domowym sposobem radzenia sobie z otarciami na stopach jest wymoczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i rumianku, a po uzyskaniu efektu miękkich stóp nałożenie na newralgiczne miejsce plastra przypieczonej cebuli i pozostawienie takiego okładu na całą noc.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Czytaj też: Kac - objawy, zapobieganie: skuteczne sposoby na kaca

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.