Tabletki na gardło - jakie leki do ssania na gardło?

 Tabletki na gardło

Tabletki na gardło bazują na niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, na innych substancjach chemicznych, ale też na naturalnych wyciągach z roślin leczniczych. Tabletki na ból gardła pomagają zarówno w chorobie jak i w stanach podrażnień - dymem z papierosa czy wielogodzinnym mówieniem. Pamiętajmy jednak - leki na gardło należy używać z umiarem. Wiele z nich, w przypadku przedawkowania, może nieść poważne niepożądane efekty uboczne.

Tabletki na ból gardła

Tabletki na gardło przynoszą ulgę w podrażnieniach błony śluzowej spowodowanych:

  • stanem zapalnym,
  • spływaniem wydzieliny z nosa,
  • przemęczeniem (np. u zawodowych wykładowców, nauczycieli, prezenterów, piosenkarzy),
  • alergią,
  • dymem tytoniowym,
  • przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i pojazdach.

Tabletki na gardło oparte są zarówno na działaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak chlorowodorek benzydaminy czy flurbiproen, jak i związków chemicznych, takich jak kwas askorbinbowy (witamina C), chlorek cetylopirydyniowy, chlorek lidokainy, alkohol 2,4 dichlorobenzylowy, czy amylometakrezol. W tabletkach na gardło wykorzystuje się też miód, tymianek, podbiał, prawoślaz, szałwię i inne naturalne składniki.

Zobacz: Leki na ból gardła

Leki na ból gardła – niesteroidowe

Niektóre popularne na rynku leki na ból gardła zawierają substancje czynne zaliczane do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, charakteryzujących się również działaniem przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym, a także bakteriobójczym, wirusobójczym, grzybobójczym. Należą do nich między innymi chlorowodorek benzydaminy oraz flurbiprofen.

Benzydamina jest wykorzystywana jako lek na ból gardła, ponieważ w odróżnieniu od innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie hamuje cyklooksygenazy i nie powoduje skutków ubocznych w obrębie przewodu pokarmowego. Benzydamina to lek na gardło, który znieczula, odkaża, działa przeciwzapalnie. Ale uwaga – beznydamina jest też w większych stężeniach środkiem silnie halucynogennym, dość powszechnie wykorzystywanym do produkcji narkotyków domowej roboty.

Czytaj też: Domowe sposoby na ból gardła - jaki jest najlepszy?

Lek na gardło - flurbiprofen

Zawarty w popularnych lekach na gardło flurbiprofen jest fluorową pochodną ibuprofenu. Działanie tego leku polega na hamowaniu cyklooksygenaz typu COX 1 i COX 2. Flurbibrofen jako lek na gardło łagodzi ból, tonuje obrzęk, działa przeciwzapalnie. Flurbiprofen zarówno tabletki na do ssania gardło jak i aerozole do spryskiwania jamy ustnej. Podobnie jak leki na gardło oparte o benzydaminę, także środki wykorzystujące działanie flurbiprofenu stosujemy w przypadku stanów zapalnych i innych schorzeń gardła. Tego typu leków na gardło nie powinno się używać w sytuacji zwykłych podrażnień.

Tabletki na gardło - chlorek cetylopirydyniowy i lidokaina.

Chlorek cetylopirydyniowy to związek amoniowy, stosowany do odkażania jamy ustnej, przy zapaleniu błony śluzowej gardła czy dziąseł. Wykazuje też działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, nie działa natomiast na wirusy. Chlorek cetylopirydyniowy jest składnikiem znanych i często używanych leków na gardło. W ich składzie zestawiany jest z chlorkiem lidokainy, która z kolei jest miejscowym środkiem znieczulającym. Lidokaina działa przeciwbólowo powodując chwilowe hamowanie przewodnictwa impulsów we włóknach nerwowych.

Tabletki do ssania na gardło

Inne znane tabletki do ssania na gardło wykorzystują działanie dwóch substancji: alkoholu 2,4 dichlorobenzylowego oraz amylometakrezolu. Pierwsza z nich jest pochodną beznenu, a druga - fenolu. Mają one działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Ich działanie może być wzmocnione przez substancję o nazwie lewomentol, który podrażnia zakończenia nerwów czuciowych, wywołując uczucie chłodu i miejscowo znieczulając.

Skuteczne tabletki na gardło – naturalne wyciągi z roślin

Tak jak wspomnieliśmy, tabletki na gardło często zawierają wyciągi z roślin. Do najpopularniejszych należy tymianek, roślina o udokumentowanych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Tymianek łączony może być w tabletkach na gardło z podbiałem. Wyciąg z tej rośliny tonować będzie uporczywy, suchy kaszel a także łagodzić związane z nim podrażnienia. Na przewlekły ból gardła stosować też można miód – jeden z tak zwanych naturalnych antybiotyków, pełen witamin, o właściwościach bakteriobójczych. Oprócz miodu, wśród naturalnych leków na gardło wymienić można: cytrynę, mleko, szałwię, nagietka lekarskiego, rumianek, miętę.

Czytaj też: Płukanie wodą utlenioną na ból gardła

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.