Tabletki na katar - jaki lek wybrać? Preparaty bez recepty

 Tabletki na katar

Tabletki na katar? A po co – powie wiele osób. Katar niesłusznie jest lekceważony jako choroba o małej szkodliwości. Tymczasem nieleczony przewlekły katar może doprowadzić do zapalenia zatok, choroby uciążliwej, a w wielu przypadkach naprawdę groźnej. Dlatego tabletki na katar i inne środki pomagające w tej chorobie powinny się znajdować w naszych apteczkach. Oczywiście pamiętajmy, że każdy lek na katar spełni oczekiwania, jeśli będzie używany zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce.

Tabletki na katar - po co?

Katar to tak zwany nieżyt nosa – choroba lub zestaw objawów zapalenia błony śluzowej nosa. Wywoływany przez wirusy z grupy rhinowirusów. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego przebywając w towarzystwie osób zakatarzonych łatwo jest się nim zarazić. Na poszczególnych etapach, katar powoduje:

  • kichanie,
  • uczucie zapchania nosa,
  • wyciek rzadkiej wydzieliny, zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz (uczucie spływania po tylnej ściance gardła).

W ostatniej fazie katar przybiera postać ropną, wydzielina staje się gęsta i lepka. Katar może wywoływać kaszel i podrażnienie gardła, może mu towarzyszyć niewielka gorączka.

Poznaj też: Domowe sposoby na katar - co na katar? Metody

Przewlekły katar

Wiele osób żywi przekonanie, iż katar po prostu musi minąć i nic nie należy z nim robić, oprócz wydmuchiwania nosa. Owszem, katar po kilku, kilkunastu dniach mija, jednak pozostawienie go samemu sobie po pierwsze wydłuża przebieg choroby, po drugie - zwiększa ryzyko na przykład zapalenia zatok. Leki na katar pomagają zapobiegać tego typu konsekwencjom a także przynoszą natychmiastowe uczucie ulgi. Aczkolwiek pamiętajmy, że jest to jedynie leczenie objawowe, a nie przyczynowe.

Dodajmy w tym miejscu, że oprócz zwykłego nieżytu nosa oraz kataru zatokowego, wyróżniamy jeszcze katar sienny, wywołany działaniem alergenów. W tym przypadku zastosowanie znajdzie zupełnie inna grupa leków na katar.

Zobacz produkty z kategorii: Skuteczne leki na katar

Lek na katar - pseudoefedryna na przewlekły katar

Tabletki na katar często zawierają w swoim składzie substancję czynną o nazwie pseudoefedryna. Jest to organiczny związek chemiczny, pochodna fenyloetyloaminy. Działa na receptory błony śluzowej dróg oddechowych. Udrażnia nos, odblokowuje zatoki. Redukuje ilość wyciekającej z nosa wydzieliny. Jest polecana na przewlekły katar. W tabletkach na katar występuje w formie siarczanu lub chlorowodorku.

Pseudoefedryna w lekach na katar i przeziębienie może występować samodzielnie lub też wspólnie z lekami histaminowymi oraz przeciwbólowymi, takimi jak ibuprofen czy paracetamol. Tabletki na katar oparte na pseudoefedrynie przynoszą ulgę po około 30 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się przez około 3-4 godziny. Tego typu tabletek na katar nie powinno się przyjmować dłużej niż kilka dni, w żadnym razie nie wolno przekraczać dawek zalecanych na ulotce. Przedawkowanie tabletek na katar grozi nie tylko zaburzeniami rytmu serca, czy bólem głowy. W dużych ilościach mogą one mieć działanie narkotyzujące. Jak to możliwe?

Sprawdź: Inhalator na zatoki, astmę i kaszel – zastosowanie

Lekarstwo na katar jak narkotyk?

Zawarta w tabletkach na katar pseudoefedryna jest substancją budzącą spore kontrowersje. Jest ona pochodna efedryny, czyli pośrednio – fenyloetyloaminy. Jest to naturalny związek występujący w ludzkim mózgu, pełniący rolę neuroprzekaźnika. Wiele jego pochodnych ma działanie psychoaktywne. Na bazie 2-fenyloetyloaminy powstały takie substancje jak amfeamina, metamfetamina oraz extasy.

Pseudoefedryna zażywana w bardzo dużych ilościach ma działanie zbliżone do amfetaminy, dlatego też tabletki na katar bywają niekiedy kupowane w celu wytwarzania narkotyków domowej roboty.

Skuteczny lek na katar - krople

Oprócz tabletek na katar z pseudoefedryną, na katar stosujemy też krople miejscowo obkurczające śluzówkę nosa. Tego typu leki na katar zawierają w swoim składzie substancje takie jak ksylometazolina czy oksymetazolina. Ksylometazolina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną imidazoliny. Działa pobudzając receptory α- adrenergiczne, powoduje miejscowe zawężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza wyciek wydzieliny z nosa, udrażnia zatoki oboczne nosa. Podobną charakterystykę ma oksymetazolina.

Najlepszy lek na katar

Jeżeli chodzi o najlepszy lek na katar zatokowy, przez lata panowało przekonanie, że najskuteczniejsze są antybiotyki. W ostatnim czasie coraz częściej spotkać się można z przekonaniem, że lepsze od antybiotyków są tak zwane kortykosteroidy, czyli mówiąc inaczej – stosowane miejscowo sterydy donosowe. W wielu pacjentach kortykosteroidy budzą lęk nie mniejszy niż antybiotyki – działa powszechny w przypadku sterydów strach przed tyciem. Nie mniej, właśnie tego typu terapię coraz częściej zaleca się w leczeniu kataru zatokowego.

Kortykosteroidy są hormonami wytwarzanymi przez korę nadnerczy, mają działanie między innymi przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Sterydowe leki na katar działają udrażniając zatoki i łagodząc stan zapalny.

Pamiętajmy – zapalenie zatok może być bardzo poważną chorobą, jeśli przyjmie postać przewlekłą. W razie przedłużającego się, nieleczonego zapalenia zatok, konieczne może być sięgnięcie po inwazyjne metody leczenia. Na szczęście obecnie odchodzi się już od najbardziej bolesnej z nich, czyli osławionych punkcji. 

Czytaj też: Domowe sposoby na ból gardła - jaki jest najlepszy?

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.