Keratyna - do włosów, hydrolizowana, płynna, co to jest

Keratyna to podstawowy budulec skóry, włosów i paznokci. Jeśli keratyny jest za mało, włosy zaczynają się łamać, paznokcie pękają, a skóra jest podrażniona i popękana. Keratyna stała się jednym z podstawowych składników produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Stosuje się także keratynę do prostowania włosów. Co to jest keratyna hydrolizowana? Jaka jest najlepsza keratyna do prostowania włosów?

 Keratyna

Co to jest keratyna?

Keratyna to nierozpuszczalne białko włókienkowe występujące u człowieka w skórze, włosach i paznokciach. Keratyna jest wytwarzana w keratynocytach, czyli komórkach naskórka, które podlegają procesom rogowacenia. Keratynocyty tworzą też mieszki włosowe.

Keratyna stanowi podstawowy budulec skóry, włosów i paznokci. Kiedy w organizmie zaczyna jej brakować, dochodzi do uszkodzeń naskórka, włosy zaczynają się łamać i rozdwajać, a paznokcie pękają. Aby temu przeciwdziałać, producenci kosmetyków stosują keratynę hydrolizowaną, czyli rozpuszczalną w wodzie.

Keratyna hydrolizowana to żółta lub brunatna ciecz, pozyskiwana w procesie hydrolizy enzymatycznej z wełny owczej. Keratyna hydrolizowana jest składnikiem kosmetyków, szczególnie przeznaczonych do włosów. Można ją znaleźć w szamponie z keratyną, odżywce z keratyną oraz w keratynie do prostowania włosów.

Zobacz też: Olejowanie włosów – wskazówki dla początkujących

Keratyna do włosów - szampon z keratyną, odżywka z keratyną, prostowanie włosów keratyną

Keratyna sprawia, że włosy są sprężyste i błyszczące. Jeśli w organizmie zaczyna jej brakować, włosy stają się suche, matowe, łamliwe, a końcówki włosów rozdwajają się. Jak temu zaradzić? Najlepiej zastosować hydrolizowaną keratynę do włosów. Jest ona składnikiem dostępnych w aptekach i drogeriach szamponów z keratyną czy odżywek z keratyną. W takie preparaty z keratyną na włosy powinny zaopatrzyć się osoby, które mają słabe, suche, łamliwe i wypadające włosy. Keratyna na włosy to także produkt przeznaczony do włosów puszących się, z niesfornymi kosmykami, trudnych do ułożenia.

Odżywki i szampony z keratyną poprawiają wygląd włosów, ale jest to krótkotrwały efekt. Zdecydowanie lepiej jest zaaplikować keratynę w głąb włosów, czyli wykonać zabieg prostowania włosów keratyną. W czasie wykonywania tego zabiegu keratyna, za pomocą wysokiej temperatury, jest wprasowywana we włosy. Prostowanie włosów keratyną można wykonać w salonie fryzjerskim lub w zaciszu własnego domu.

Sprawdź też: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości

Jak wyprostować włosy keratyną w domu? Do przeprowadzenia takiego zabiegu w domu potrzeba jest płynna keratyna, suszarka oraz prostownica do włosów. Przed zabiegiem włosy należy umyć i wysuszyć. Niektóre zestawy do prostowania włosów keratyną zawierają też specjalny szampon.

Na czyste włosy nakłada się płynną keratynę przy użyciu pędzelka, od nasady aż po same końce. Keratynę do włosów pozostawia się na około 15-20 minut. Włosy następnie należy wysuszyć, wyciągając je na szczotce, a potem wyprostować prostownicą ustawioną na 220-230 stopni Celsjusza. Po około 30 minutach włosy ponownie się myje, suszy suszarką i prostuje.

Po zabiegu powinno się stosować szampon do włosów prostowanych keratyną. Przez pierwsze dwa dni po wykonaniu zabiegu nie powinno się moczyć włosów, ani związywać czy upinać. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.

Zabieg prostowania włosów keratyną lepiej jest wykonać w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Jeśli jednak zdecydujemy się na przeprowadzenie go w domu, to warto zadbać o to, by keratyna do prostowania włosów w domu nie zawierała formaldehydu.

Czytaj także: Preparaty na porost włosów – co jest skuteczne? Sposoby

Keratyna na paznokcie i keratyna na rzęsy

Paznokcie pozbawione keratyny, podobnie jak włosy, są łamliwe, cienkie, przebarwione i rozdwajają się. Jak temu zaradzić? W aptekach lub drogeriach można kupić odżywki do paznokci z keratyną hydrolizowaną (kapsułki lub w postaci płynnej z pędzelkiem) lub wykonać u kosmetyczki zabieg keratynowy na paznokcie. W aptekach lub sklepach internetowych można także kupić czystą keratynę hydrolizowaną, którą można stosować bezpośrednio na płytkę paznokcia.

Brak keratyny w organizmie wpływa także niekorzystnie na rzęsy, dlatego stosuje się też hydrolizowaną keratynę na rzęsy. Coraz więcej salonów kosmetycznych oferuje zabieg keratynowego przedłużania rzęs lub laminowania rzęs, który wykonuje się na naturalnych rzęsach.

Jak wygląda zabieg? Najpierw rzęsy należy odtłuścić specjalnym preparatem. Potem na powieki nakładane są silikonowe wałeczki, do których przykleja się rzęsy. Następnie osoba wykonująca zabieg nakłada się na rzęsy preparat odżywczy, który unosi je od nasady, hennę, a na koniec keratynę na rzęsy. Zabieg ma na celu podkręcenie, wydłużenie oraz odżywienie rzęs. Efekt utrzymuje się 1-2 miesiące.

Sprawdź: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.