Uczulenie na wodę - morską, z kranu. Jak je leczyć?

Uczulenie na wodę – trudno wyobrazić sobie bardziej uciążliwą alergię. Leczenie większości alergii polega na unikaniu alergenu, który jest odpowiedzialny za reakcję uczuleniową. Ale jak można żyć bez wody? Sprawdź, czy można mieć uczulenie na wodę oraz jak się objawia.

 uczulenie-na-wode

Uczulenie na wodę

Uczulenie na wodę może przybrać postać reakcji alergicznej na obecnie w wodzie substancje i zanieczyszczenia lub pokrzywki wodnej, czyli uczulenia na wodę samą w sobie.

Pokrzywka wodna jest bardzo rzadkim schorzeniem. Szacuje się, że ten rodzaj pokrzywki ma kilkadziesiąt osób na świecie. Media rozpisywały się o Maxine Jones - 52-letniej Brytyjce, które zdecydowała się opowiedzieć o życiu z pokrzywką wodną. Każdy kontakt z wodą wywołuje u niej reakcję skórną w postaci bąbli, zaczerwienienia, obrzęku oraz świądu. Dotyczy to każdego rodzaju wody – z kranu, z jeziora, morskiej, a także potu, łez oraz deszczu. Co warto podkreślić, reakcji alergicznej nie wywołuje spożycie wody.

Zmiany skórne występują zwykle od razu i lokalizują się w tych miejscach na ciele, które miały styczność z wodą. Pokrzywka najczęściej znika po kilku godzinach, ale w rzadkich przypadkach utrzymuje się przez kilka dni. Maxine Jones wyznała dziennikarzom, że bierze prysznic dwa razy w roku, a w deszczowe dni nie wychodzi z domu. Większość domowych czynności wykonuje w rękawiczkach.

Inny rodzaj uczulenia na wodę to skórna reakcja alergiczna na znajdujące się w wodzie substancje i zanieczyszczenia. Reakcję alergiczną w postaci kontaktowego zapalenia skóry lub pokrzywki kontaktowej wywołują najczęściej takie pierwiastki jak chlor, fluor czy nikiel. One prowadzą do uwolnienia histaminy, która jest mediatorem odczynu alergicznego i procesów zapalnych w organizmie.

Jak odróżnić wymienione rodzaje uczulenia na wodę? Poprzez próbę prowokacyjną. Wystarczy jedną część ciała polać wodą z kranu, a drugą wodą destylowaną. Jeśli zmiany skórne pojawią się w dwóch miejscach mamy do czynienia z rzadką pokrzywką wodną. Pokrzywka tylko na skórze polanej wodą z kranu oznacza natomiast reakcję alergiczną na znajdujące się w wodzie substancje.

Objawy uczulenia na wodę

Uczulenie na wodę, bez względu na to, czy przyjmuje postać pokrzywki wodnej czy kontaktowej, objawia się zmianami skórnymi w postaci bąbli oraz świądem skóry. Bąble pokrzywkowe mają zwykle od kilku milimetrów do kilku centymetrów i są otoczone rumieniem. Towarzyszy im silny świąd oraz pieczenie skóry. U niektórych pacjentów występuje tylko świąd, bez charakterystycznych bąbli. Objawy uczulenia na wodę pojawiają się najczęściej w ciągu kilku minut i znikają samoistnie, nie pozostawiając blizn. Osoby cierpiące na pokrzywkę wodną skarżą się także na objawy towarzyszące, takie jak:

  • zawroty głowy,
  • migreny,
  • powiększone węzły chłonne.

Reakcja alergiczna na składniki wody może także przybrać postać alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, które można rozpoznać po grudkach i pęcherzykach, zlewających się w większe ogniska. Zmianom skórnym towarzyszy zwykle świąd.

Uczulenie na wodę z jeziora

U niektórych pacjentów objawy uczulenia występują tylko po kąpieli w jeziorze. Natomiast kąpiel w morzu lub kontakt z wodą z kranu nie powodują żadnych dolegliwości. W takiej sytuacji lekarz będzie podejrzewał, że alergenem są pyłki roślin. Zwłaszcza jeśli objawy uczulenia na wodę z jeziora dotyczą układu oddechowego - u pacjenta występuje katar, kichanie czy świąd nosa. Jeśli objawy alergii występują poza sezonem pylenia, alergenem mogą być różnego rodzaju związki chemiczne, które wchodzą w skład nawozów.

Uczulenie na wodę morską

Uczulenie na wodę morską zdarza się niezwykle rzadko. Alergikom zwykle zaleca się wypoczynek nad morzem, gdyż nadmorskie powietrze zawiera mało alergenów, a kąpiel w słonej wodzie wpływa korzystnie na atopową skórę. Niemniej zdarzają się sytuacje, że uczulenie wywołują glony morskie. Wysypka skórna po kąpieli w morzu może być także objawem zatrucia sinicami.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Sybilski A., Pokrzywka, Medycyna po Dyplomie luty 2018.

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.