Włosy wysokoporowate - oleje, maska, odżywka. Pielęgnacja

Włosy wysokoporowate – suche i zniszczone, wymagające zaawansowanej pielęgnacji. Jakie oleje do włosów wysokoporowatych należy stosować? Dlaczego nie powinno się używać suszarek, prostownic i gorącej wody?

włosy-wysokoporowate

Co to są włosy wysokoporowate?

Ludzki włos w powiększeniu przypomina niezwykle cienką szyszkę. Pokryty jest niewidocznymi dla ludzkiego oka łuskami, które nachodzą na siebie, tworząc swego rodzaju pancerz zakrywający dostęp do głębszych struktur. W zależności od kondycji włosa, różny jest kąt ustawienia owych łusek. Stopień ich odchylenia od łodygi nazywamy porowatością.

Włosy wysokoporowate to takie, których łuski ulokowane są niemal prostopadle, zaś niskoporowate – równolegle do trzonu. Wbrew nieco mylącym nazwom, za zdrowe uchodzą te drugie – zazwyczaj piękne, lśniące, właściwie nawilżone. Jeśli natomiast chodzi o włosy wysokoporowate, znaczne odchylenie łusek sprawia, że nie są one w stanie utrzymać wewnątrz wilgoci i składników odżywczych, skutkiem czego niemal zawsze są suche, zniszczone i mało efektowne wizualnie.

 

Właściwości wysokoporowatych włosów

Wysokoporowate włosy bardzo często są konsekwencją zbyt intensywnych zabiegów kosmetycznych, w tym przede wszystkim farbowania, prostowania, zakręcania oraz długotrwałej ekspozycji na gorące powietrze suszarki.

W efekcie:

  • są przesuszone,
  • rozdwajają się na końcach, są cienkie, słabe,
  • sprawiają wrażenie zniszczonych, brzydkich wizualnie, pozbawionych blasku,
  • mają tendencję do puszenia się pod wpływem warunków atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci,
  • łatwo tracą wodę i substancje odżywcze,
  • łatwo przyjmują nadmiar wilgoci z otoczenia,
  • silnie się elektryzują,
  • trudno się rozczesują.

Nie da się więc ukryć, że są to włosy w złej kondycji, które wymagają intensywnej opieki. Z drugiej jednak strony dobra wiadomość jest taka, że tego typu włosy relatywnie dobrze poddają się wszelkim zabiegom.

  • Są łatwe w stylizacji – bez problemu poddają się działaniu prostownicy czy lokówki (aczkolwiek działania te mogą w jeszcze większym stopniu uszkadzać ich strukturę).
  • Bez problemu barwią się na wybrany kolor.
  • Z łatwością przyjmują środki odżywcze, nawilżające i pielęgnujące

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych w pierwszej kolejności polega na ich nawilżeniu. Rozchylenie łusek i niemożność utrzymania wody wewnątrz włosów sprawa, że nieustannie są one przesuszone i wymagają zapewnienia kolejnych dawek wilgoci. Są też niezwykle słabe, dlatego nie powinno się ich nazbyt obciążać. Nie używa się silnych detergentów, takich jak SLS, które z łatwością wnikają w strukturę włosa, dodatkowo ją osłabiając. Zamiast tego do pielęgnacji włosów wysokoporowatych zdecydowanie lepiej jest wybrać kosmetyki naturalne, o łagodnym działaniu.

W wielu przypadkach sprawdzą się te, które dedykowane są dzieciom. Pamiętajmy, że włosy wysokoporowate nie lubią ciepła – do ich pielęgnacji i stylizacji nie powinno się używać ani gorącej wody, ani suszarki, ani prostownicy. Zalecane są natomiast delikatne oleje, maski i odżywki.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Ze względu na znaczne rozchylenie łusek, oleje do włosów wysokoporowatych powinny być zbudowane z dużych cząsteczek. Spełniają one kilka zadań. Nie tylko odżywiają, ale też pomagają delikatnie zamknąć łuski (niejako przyklejając je do łodygi) oraz uzupełniają braki w strukturze włosa.

Zalecane oleje do włosów wysokoporowatych, to między innymi oliwa z oliwek czy olej arganowy, a także te, które wytwarzane są między innymi z:

  • pestek winogron, arbuza, śliwek, wiśni, dyni,
  • słodkich migdałów, orzechów laskowych i arachidowych,
  • czarnuszki, krokosza barwierskiego, ogórecznika lekarskiego, wiesiołka,
  • nasion malin, czarnej porzeczki, jabłka, truskawki, avocado (źródło: olejowaniewlosow.info).

Używane są też różnego rodzaju odżywki i maski do włosów wysokoporowatych. W ich składzie znajdziemy m.in. kiełki pszenicy, kakao,  oliwę z oliwek, ekstrakt z lnu i wiele innych substancji.

Jak wygładzić włosy wysokoporowate?

Jak wygładzić włosy wysokoporowate? Teoretycznie to proste. Włosy wysokoporowate z łatwością poddają się prostowaniu, na przykład z wykorzystaniem prostownicy. Problem w tym, że tego typu urządzeń nie powinno się, a wręcz nie wolno używać w przypadku,  gdy włosy są suche, zniszczone i pokryte szeroko rozchylonymi łuskami.

Warto wiedzieć, że wysoka temperatura, którą emituje prostownica (ale też na przykład suszarka), dodatkowo zwiększają kąt, pod jakim usytuowane są łuski. W ten sposób włosy stają się jeszcze bardziej podatne na przesuszenie. Osobom, które mają włosy suche i zniszczone, poleca się często zabieg prostowania keratynowego.

Keratyna jest białkiem, które stanowi podstawowy budulec włosów ludzkich. Zabieg polega na uzupełnieniu keratyny w strukturze włosa, zaś jego efektem ubocznym jest idealna gładkość i blask fryzury. Należy jednak pamiętać, że w czasie aplikacji keratyny, także używana jest prostownica, którą traktuje się włosy w temperaturze 230 stopni. I to wielokrotnie. Jest to niewątpliwy minus tego typu kuracji, choć z drugiej strony na plus działa fakt, iż osiągnięte efekty utrzymują się nawet przez wiele miesięcy. Co oznacza, że domową prostownicę można na jakiś czas odłożyć na dno szuflady.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.