Zmarszczki na szyi i dekolcie – jak się ich pozbyć?

Zmarszczki na szyi i dekolcie to częsty defekt natury estetycznej, wynikający z fizjologicznego procesu starzenia się skóry. Ich powstawanie może się zacząć w różnym wieku, w zależności choćby od trybu życia i indywidualnych predyspozycji organizmu. Jak opóźnić powstawanie zmarszczek i zadbać o dobrą kondycję skóry na dekolcie? 

Skąd się biorą zmarszczki na szyi i w jakiś wieku się pojawiają? 

Zmarszczki na szyi i dekolcie z reguły wynikają po prostu z procesów starzenia. Procesy te polegają przede wszystkim na spadku poziomu substancji takich jak kolagen i elastyna, odpowiedzialnych za jędrność, gęstość i elastyczność skóry. Pogorszenie tych parametrów prowadzi do zmian w jej wyglądzie – staje się bardziej obwisła i pomarszczona. Szyja i dekolt to jedne z miejsc, w których skóra jest wyjątkowo delikatna, zatem procesy starzenia zachodzą w nich szybciej niż w innych partiach. Ma na to wpływ również jej częsta ekspozycja na słońce i inne czynniki zewnętrzne, negatywnie na nią wpływające. 

Warto pamiętać, że choć o wieku senioralnym mówi się po 60-65 roku życia człowieka, procesy starzenia rozpoczynają się u niego dużo wcześniej. Skóra zaczyna się starzeć już około trzydziestki. Pierwsze zmarszczki na szyi u wielu osób pojawiają się zatem już w młodym wieku, a później stopniowo pogłębiają. Opisywane są jako nieestetyczne kreski, paski lub linie. Na szyi i dekolcie są one zwykle widoczne i niezasłonięte przez odzież, co stanowi problem estetyczny. 

Oprócz delikatności i częstej ekspozycji na czynniki zewnętrzne, powstawanie bruzd na szyi wiąże się również z jej dużą ruchliwością. Podczas ruchów głową, skóra szyi jest marszczona i naciągana, co przyspiesza powstawanie tzw. tech-neck. Zmarszczki na dekolcie z kolei tworzą się m. in. od spania na boku, w której to pozycji dekolt zostaje nieco „zgnieciony”. 

Elastyczność i jędrność skóry tracone są w różnym wieku, co jest poniekąd uwarunkowane genetycznie, ale zależy również od trybu życia i codziennej pielęgnacji. Ciało osób, które są aktywne ruchowo, prowadzą zdrowy tryb życia i dobrze się odżywiają, z reguły dłużej pozostaje młode. Zła dieta, stosowanie używek i brak aktywności fizycznej prowadzą natomiast do szybszej utraty młodego wyglądu, co widoczne jest głównie na skórze. 

 

Kosmetyki na zmarszczki na szyi 

Jak zniwelować naszyjnik Wenus, czyli poziome zmarszczki na szyi, a także pionowe bruzdy na dekolcie? W hamowaniu procesów ich powstawania pomaga przede wszystkim odpowiednia codzienna pielęgnacja. Nie da się zachować dobrej kondycji skóry bez jej właściwego nawilżenia i odżywienia. Kosmetyki na zmarszczki na szyi i na dekolcie to przede wszystkim kremy, dostarczające skórze potrzebnych składników i dogłębnie ją nawilżające. Zwiotczałą skórę przywracają do młodszego wyglądu takie substancje jak: 

  • Kolagen – białko budulcowe, odpowiedzialne za elastyczność skóry. 
  • Witamina E – nazywana potocznie „witaminą młodości”. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie hamuje procesy starzenia. 
  • Witamina C – niezbędne jest do syntezy kolagenu i elastyny. Uszczelnia również naczynia krwionośne, dzięki czemu jest niezbędna do prawidłowego odżywiania i dotleniania tkanek. 
  • Retinoidy – pochodne witaminy A. Regulują regenerację naskórka i całej tkanki skórnej. Krem z retinoidami przyspiesza także złuszczanie zrogowaciałej warstwy, co wspomaga wygładzanie zmarszczek na dekolcie i szyi. 
  • Kwas glikolowy. Stymuluje fibroblasty (komórki budulcowe), dzięki czemu poprawia gęstość skóry i wygładza zmarszczki. 

Wymienione substancje zawarte są nie tylko w kremach i balsamach, ale też np. w plastrach przeciwzmarszczkowych, dostępnych w dobrych drogeriach. Plastry przykleja się na noc, na wybrane partie ciała. W czasie snu zawarte w nich składniki wchłaniają się w skórę, odżywiając ją i wygładzając. 

 

Zabiegi na zmarszczki na szyi – jak odmłodzić skórę? 

Kiedy bruzdy na szyi są głębokie, sama pielęgnacja skóry może okazać się niewystarczająca, by znów cieszyć się szyją bez zmarszczek. Na szczęście istnieją jeszcze inne sposoby na ich usuwanie. Współcześnie oferowanych jest wiele specjalistycznych zabiegów umożliwiających redukcję zmarszczek na szyi i dekolcie. Jak ujędrnić szyję oraz dekolt?  

Nieinwazyjne zabiegi na zmarszczki to przede wszystkim różnego rodzaju masaże. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się japońska technika masażu kobido, o którym mówi się, że jest to „lifting bez skalpela”. Ten mocny masaż poprawia ukrwienie – a wraz z nim dotlenienie i odżywienie – skóry. Stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny, a dzięki temu wspiera odzyskiwanie jędrności i gęstości skóry.  

Inne zabiegi na szyję i dekolt zwykle wiążą się już z nakłuwaniem skóry lub innego rodzaju mechaniczną ingerencję w jej warstwy. Są to przede wszystkim: mezoterapia, laser, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego czy też botoks. Ten ostatni w likwidacji zmarszczek – na twarzy, na szyi, na dekolcie – wykazuje wysoką skuteczność, jednak ma wielu przeciwników z racji jego nadużywania i występowania efektów ubocznych. 

 

Kwas hialuronowy na szyję 

Kwas hialuronowy to rodzaj „wypełniacza”, w ostatnim czasie bardzo często stosowany w rozmaitych zabiegach medycyny estetycznej. Jest on całkowicie neutralny i bezpieczny dla ludzkich tkanek, nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych. Wykorzystuje się go do delikatnego modelowania, np. powiększania ust czy właśnie wypełniania zmarszczkowych bruzd. Wprowadza się go w głębokie warstwy skóry za pomocą igły, ale tkanka po zabiegu z reguły szybko i ładnie się goi.  

Kwas hialuronowy na szyję i dekolt pozwala szybko pozbyć się naszyjnika Wenus, skóry indyka i innych nieestetycznych defektów wynikających z procesów starzenia. Efekt jest właściwie natychmiastowy i zwykle satysfakcjonujący, jednak wiedzieć należy, że jego trwałość ma charakter ograniczony. Ostrzykiwanie zmarszczek szyi kwasem hialuronowym wygładza je na rok – półtora. Po tym czasie, chcąc nadal cieszyć się gładką skórą, zabieg trzeba powtórzyć. 

 

Laser na szyję 

Kolejnym popularnym zabiegiem odmładzającym skórę jest tzw. laser frakcyjny. Urządzenie to wykorzystuje światło laserowe do pobudzania ludzkich tkanek. Komórki pobudzone zostają do produkcji kolegenu i elastyny, na skutek czego skóra poprawia swą strukturę, staje się bardziej jędrna i zwiększa swą gęstość. Laser na szyję pozwala wygładzić zmarszczki, w tym nawet duże poziome bruzdy. Po zabiegu następuje silne złuszczanie naskórka, co również odmładza skórę, odświeża jej wygląd i pomaga zredukować inne niedoskonałości, np. przebarwienia. 

Laser frakcyjny daje długotrwałe rezultaty. Seria zabiegów pozwala cieszyć się młodym wyglądem nawet przez kilka lat. Na początku jednak należy nieco uzbroić się w cierpliwość – pierwsze efekty mogą być widoczne już po kilku dniach od zabiegu, jednak zostają one utrwalone dopiero po około 3 miesiącach. 

 

Mezoterapia na szyję 

Mezoterapia z kolei to stosowany w kosmetologii i medycynie estetycznej zabieg modelowania sylwetki, poprawiania owalu twarzy i wygładzania zmarszczek.  Wyróżnia się dwa jej rodzaje: 

  • mezoterapia igłowa – polega na wykonywaniu tysięcy mikronakłuć w skórze i wprowadzaniu w jej warstwy substancji wypełniających, np. kwasu hialuronowego, 
  • mezoterapia bezigłowa – mniej inwazyjna, wykorzystująca potencjały elektryczne do otwierania kanałów skóry, a tym samym – do przenikania w jej warstwy składników aktywnych. 

Mezoterapię wykonuje się na szyi, dekolcie i innych partiach ciała, by pobudzić procesy regeneracyjne skóry. Zrogowaciały naskórek zostaje złuszczony, a na jego miejsce narasta nowa warstwa o odmłodzonym, gładkim wyglądzie. Optymalne rezultaty mezoterapii widoczne są około pół roku po wykonanym zabiegu, jednak pozytywne efekty dają się obserwować jeszcze przez kolejnych kilka miesięcy. 

Wszystkie opisane zabiegi są dość kosztowne (na całą serię zabiegów często przeznaczyć trzeba kilka tysięcy złotych), jednak z reguły dają one bardziej spektakularne efekty aniżeli sama pielęgnacja czy domowe sposoby na zmarszczki. 

 

Domowe sposoby i ćwiczenia na zmarszczki na szyi 

Kiedy zmarszczki na szyi są już głębokie i mają postać widocznych bruzd, najskuteczniejsze na ich zlikwidowanie będą zabiegi kosmetologii estetycznej. Na pierwsze, ledwo widoczne oznaki starzenia można spróbować jednak domowych sposobów spowalniających pogłębianie linii. Na lekko zwiotczałą szyję stosować można np. naturalne oleje roślinne o właściwościach nawilżających i odżywiających. Do pielęgnacji szyi i dekoltu zaleca się m. in.: 

  • olej z czarnuszki, 
  • z pestek malin lub winogron. 

Olej najlepiej nakładać wieczorem, na umytą skórę, rozsmarowując równomiernie jego cienką warstwę. 

Inne domowe sposoby na zmarszczki na dekolcie i szyi to: 

  • samodzielnie sporządzone maseczki z naturalnych składników, np. białka jaja kurzego, 
  • nawadnianie organizmu (zbyt niski poziom nawodnienia to zdecydowanie przeszkoda w dążeniu do zdrowego i młodego wyglądu skóry), 
  • zdrowa dieta – bogata w potrzebne skórze witaminy i minerały, 
  • odpowiednia ilość snu (niewyspanie wpływa niekorzystnie na wygląd skóry i sprzyja szybszemu starzeniu), 
  • ćwiczenia mięśni szyi. 

Ćwiczenia mięśni szyi i tzw. joga twarzy pomagają ujędrnić skórę i poprawić jej elastyczność, a dzięki temu także zniwelować istniejące bruzdy. Zestaw odpowiednich ruchów szyją, brodą i żuchwą musi być jednak wykonywany regularnie, by zobaczyć zadowalające efekty. 

 

Bibliografia: 

  • R. Greiger, Makijaż permanentny. Lifting bez Skalpela, w: Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2014 / vol. 3 
  • P. Styczeń, Piękno przez cały rok. Kwas hialuronowy, w: PHARMACEUTICAL REPRESENTATIVE POLSKA, grudzień 2016 – styczeń 2017 
  • A. Przylipiak (red.), Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok 2014 
  • P. Grządziel, A. Goździalska, Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, w: Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2022;11(1):3-10 
  • D. M. Wydro, Starzenie się twarzy i szyi, w: Aesthetic Cosmetology and Medicine, 10/2010 

 

Czytaj również: 

Justyna Gabrysiak-Kula

Justyna Gabrysiak-Kula 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.