Ból gardła przy przełykaniu. Co zrobić, gdy boli gardło?

Ból gardła przy przełykaniu: wirusowa infekcja, angina, migdałki, podrażnienie, alergia, a może rak krtani? Ból gardła przy przełykaniu śliny może mieć różne przyczyny. Jak je rozpoznać? Co robić, gdy czujesz silny ból gardła przy przełykaniu?

bol-gardla-przy-przelykaniu

Ból gardła przy przełykaniu

Ból gardła przy przełykaniu jest objawem niespecyficznym, o zróżnicowanej etiologii. Najczęściej powodem jest infekcja gardła, która w 85 procentach ma podłoże wirusowe, pozostały zaś odsetek stanowią schorzenia bakteryjne (źródło: E. Gowin i inni: Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?).

Najczęściej za zapalenie gardła odpowiadają rinowirusy, które nie uszkadzają wprawdzie nabłonka dróg oddechowych, lecz wywołują stan zapalny i drażnią zakończenia nerwowe. Sprawcami zakażeń są też między innymi enterowirusy, czy wirusy Coxsackie. Jeśli natomiast chodzi o zapalenia gardła typu bakteryjnego, zazwyczaj ich powodem są Gram-dodatnie paciorkowce typu A.

Inne przyczyny bólu gardła przy przełykaniu śliny

Stosunkowo rzadko, ale zdarza się, że ból gardła przełykaniu śliny powodowany jest przez zakażenia grzybicze – w tym przypadku największe zagrożenie występuje ze strony drożdżaków Candida albicans.

Silny ból gardła przy przełykaniu może też być konsekwencją takich schorzeń i zaburzeń, jak:

  • zapalenie krtani, czyli infekcyjna choroba górnego odcinka dróg oddechowych, o złożonej patogenezie, prowadząca do krótkotrwałego upośledzenia funkcji oddechowych,
  • angina, czyli ostre zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków, o podłożu bakteryjnym (paciorkowe β-hemolizujące grupy A Streptococus pyogenes) lub wirusowym (rinowirusy, adenowirusy, wirus Coxackie),
  • podrażnienia substancjami toksycznymi,
  • alergie wziewne i kontaktowe, niekiedy także pokarmowe,
  • nadmierna ekspozycja na dym papierosowy czy wyziewy z kominów,
  • choroby zębów i dziąseł, w tym zaawansowana próchnica i paradontoza, a także wyżynanie się nowych zębów – promieniowanie dolegliwości w głąb jamy ustnej i gardła,
  • przewianie, wyziębienie gardła.

Ból gardła przy przełykaniu po prawej stronie

Ból gardła ma zróżnicowany charakter i umiejscowienie. Bywa ostry, piekący, drapiący, szczypiący, ale też tlący się, rozlany. Ulokowany może być centralnie lub asymetrycznie.

Ból gardła przy przełykaniu po prawej stronie, lub po stronie lewej, związany może być z zapaleniem migdałków, szczególnie o charakterze ropnym. Tego typu dolegliwości są bardzo silne, a w dodatku mogą być współodczuwane z bólem ucha. Szczególnym przypadkiem, który również objawia się bolesnością po jednej stronie są nowotwory krtani. Także i w tej sytuacji ból może promieniować do ucha. W dotyku wyczuwalne natomiast są charakterystyczne guzki. Na raka krtani w szczególności narażeni są palacze papierosów.

Co na ostry ból gardła przy przełykaniu?

Co na ostry ból gardła przy przełykaniu należy przyjmować, by zmniejszyć objawy, a jednocześnie zwalczać przyczyny? W Polsce istnieje tendencja do nadużywania antybiotyków, które przepisywane są w około 50 procentach dolegliwości górnych dróg oddechowych. To zdecydowanie zbyt często. Antybiotyki wykazują bowiem skuteczność jedynie w infekcjach bakteryjnych, w żaden sposób nie działając w przypadku zakażeń wirusowych. Istnieje jednak cała gama środków, które nie są antybiotykami, a które można stosować w celu złagodzenia bólu gardła przy przełykaniu. Część z nich działa wyłącznie objawowo, część zaś ma działanie objawowo-przyczynowe.

Należą do nich:

  • benzydamina i flurbiprofen – niesteroidowe leki przeciwzapalne, działają przeciwbólowo, odkażająco, antywirusowo i antybakteryjnie,
  • chlorek cetylopirydyniowy i lidokaina – działają przeciwbólowo, odkażająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, nie są jednak skuteczne w przyczynowym leczeniu infekcji wirusowych,
  • alkohol 2,4 dichlorobenzylowy z amylometakrezolem – działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Bywają wzmocnione przeciwbólowym lewomentolem,
  • tabletki z ekstraktami roślinnymi, na przykład tymiankiem i podbiałem – działają łagodząco, osłaniająco i przeciwbólowo.

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu

W leczeniu istotną rolę odgrywają też domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu.

  • Naturalne antybiotyki, takie jak czosnek. W trakcie jego rozgniatania wytwarzana jest substancja o nazwie allicyna – ma ona udowodnione właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Naturalnym antybiotykiem jest też miód, który dodatkowo nawilża obolałe gardło. Nawilżające działanie ma również mleko. Uwaga – wszystkie te trzy produkty (mleko, miód, czosnek) można łączyć w jedną prozdrowotną miksturę.
  • Napary ziołowe powlekające przełyk śluzową warstwą – na przykład siemię lniane.
  • Okład z ziemniaka – zawarta w nim skrobia działa przeciwobrzękowo. Ziemniaka należy uprzednio rozdrobnić z wodą, następnie zagotować, a po wyjęciu kartoflanej papki z wody – obłożyć nią szyję.
  • Ziołowe herbatki, w tym między innymi z szałwi, nagietka lekarskiego, rumianku, mięty.
  • Nawilżanie powietrza (właściwa wilgotność to ok. 50 procent). Mogą do tego celu służyć profesjonalne nawilżacze, ale dobrze jest też w czasie choroby położyć mokre ręczniki na kaloryferach.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

Źródła:

  • Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe? Farmacja współczesna 2012; 5
  • Marcin Dziekiewicz, Andrzej Radzikowski, Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016, 12 (2)
  • Krzysztof Ślączka, Ewa Basiewicz-Ślączka, Lidia Zawadzka-Głos, Magdalena Mierzewska-Schmidt, Zapalenia krtani o ciężkim przebiegu u dzieci, Nowa pediatria, 2015, 19(1).

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.