Odżywka do rzęs - jakie serum do rzęs jest najlepsze?

Odżywka do rzęs 

Rzęsy chronią nasze oczy przed zanieczyszczeniami, uchodzą też za jeden z elementów kobiecego piękna. Panie od lat starają się podkreślić i wydłużyć rzęsy, aby czarować głębokim spojrzeniem. Nic więc dziwnego, że odżywki do rzęs cieszą się zainteresowaniem.

Jak odżywić rzęsy?

Rzęsy to nic innego, jak grube włoski porastające górną i dolną powiekę oka. Ich wzrost jest trzyfazowy. Pierwszym etapem jest faza anagen, czyli czas intensywnego rozwoju włosa, aż do momentu wyrośnięcia nad powierzchnię skóry. Druga faza to katagen, w której cebulka włosa powoli obumiera - włos przestaje rosnąć. W tym czasie mieszek włosowy będący pod spodem zaczyna się rozwijać. Gdy nowy włos wypycha stary, dochodzi do ostatniego etapu nazywanego fazą telogenu.

Rzęsy można odżywić stosując naturalne środki np. olejki roślinne lub specyfiki kosmetyczne, które zawierają pochodne prostaglandyn. Związki te korzystnie wpływają na kondycję rzęs poprzez wydłużenie fazy intensywnego rozwoju włosków.

Zobacz także: Co na wypadanie włosów? Tabletki przeciw wypadaniu włosów

Odżywka do rzęs

Odżywka do rzęs lub serum do rzęs ma za zadanie przedłużyć fazę intensywnego wzrostu włosa. Dzięki temu rzęsy stają się dłuższe. Najlepsza odżywka do rzęs? Kobiety sięgają po naturalne metody odżywiania rzęs lub po serum do rzęs zawierające bimatoprost - pochodną prostaglandyn.

Działanie bimatoprostu zostało odkryte jako efekt uboczny kropli stosowanych przez osoby cierpiące na jaskrę. Firmy kosmetyczne wykorzystały ten fakt wprowadzając na rynek odżywki do rzęs zawierające bimatoprost w mniejszym stężeniu, niż w lekach. Warto jednak pamiętać, że ten składnik może powodować działania niepożądane, takie jak:

  • reakcja alergiczna - zapalenie spojówek w momencie przedostania się odżywki do oka;
  • podrażnienie, świąd, pieczenie lub przekrwienie gałki ocznej;
  • pogorszenie ostrości widzenia, uczucie “zmęczenia” wzroku;
  • ból oczu i głowy;
  • zmiana koloru tęczówki oka;
  • cienie pod oczami.

 

Przeczytaj: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości

Najlepsza odżywka do rzęs

Odżywka do rzęs powinna przede wszystkim być gęsta - aby nie wpadała do oka, posiadać atesty oraz dobrze rozpisany skład, a także wymienione działania niepożądane oraz zalecenia w przypadku podrażnienia oka. Większość odżywek i serum do rzęs zawiera bimatoprost lub inne analogi wspomnianych wcześniej prostaglandyn. W składzie można zatem znaleźć tajemniczo brzmiące Isopropyl Cloprostenate, Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide, czy Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide, które są w zasadzie tym samym co bimatoprost. W składzie odżywek do rzęs znajduje się także szereg innych substancji, odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniej konsystencji i właściwości specyfiku.

Z odżywki do rzęs lub serum do rzęs, które zawierają bimatoprost lub inne pochodne prostaglandyn powinny zrezygnować kobiety w ciąży i młode mamy, które karmią. Takie odżywki nie mogą być stosowane u dzieci.

Naturalna odżywka do rzęs

Odżywka do rzęs nie musi być specyfikiem kosmetycznym o skomplikowanym składzie i możliwych działaniach niepożądanych. Rzęsy i brwi można odżywiać za pomocą naturalnych środków. Zazwyczaj naturalna odżywka do rzęs to mieszanka olejów roślinnych (np. rycynowego, kokosowego, ze słodkich migdałów i jojoba). Rozprowadza się ją delikatnie, palcami, po całej długości rzęs oraz brwiach. Dobrze jest to robić na noc, aby odżywka mogła się dobrze wchłonąć. Włoski staną się mocniejsze i lśniące. Na rynku są dostępne gotowe mieszanki naturalnych składników, sprzedawanych jako odżywka do rzęs.

Sprawdź: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

Serum przyspieszające wzrost rzęs

Serum przyspieszające wzrost rzęs oraz odżywka na porost rzęs to kosmetyki posiadające w składzie bimatoprost, który rzeczywiście przyczynia się do wydłużenia fazy intensywnego wzrostu włosków (rzęs). Warto pamiętać, aby zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz możliwymi działaniami niepożądanymi specyfiku. Wzmocnienie rzęs przy stosowaniu tego rodzaju kosmetyków, można zaobserwować po kilku tygodniach. Efekt mija wraz z odstawieniem odżywki - rzęsy przestają być stymulowane przez bimatoprost i wracają do normalnej długości każdej fazy wzrostu włosków.

Naturalne odżywki do rzęs zapewnią im odżywienie i lepszą kondycję. Takie środki rzadko uczulają, są bezpieczne i można je stosować także w ciąży oraz w okresie karmienia.

Zobacz: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi

 

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.