Choroba lokomocyjna - co podać dziecku a co dorosłemu?

Choroba lokomocyjna jest częstym nieproszonym gościem w podróży samochodem, statkiem lub samolotem. Na szczęście można zapobiegać jej nieprzyjemnym objawom poprzez stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Zatem jak pozbyć się choroby lokomocyjnej? Jaki lek na chorobę lokomocyjną podać dziecku, a jaki dorosłemu?

 Choroba lokomocyjna

Na czym polega choroba lokomocyjna? Jest to zespół objawów, które najczęściej występują przypadku poruszania samochodem, samolotem, statkiem czy w czasie jazdy kolejką górską. Do mózgu docierają sprzeczne sygnały dotyczące ruchu ciała w przestrzeni, które nie są tożsame z wrażeniami wzrokowymi.

Czy wiesz: Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu z dziećmi i zwierzętami?

Choroba lokomocyjna – przyczyny

Przyczyną choroby lokomocyjnej jest nadmierna stymulacja błędnika. Dzieje się tak, gdy np.  ciało pozostaje w spoczynku natomiast wzrok wysyła impuls do mózgu, że się porusza. Brak pokrycia impulsów wzrokowych z wrażeniami błędnika może powodować występowanie charakterystycznych objawów.

Na chorobę lokomocyjną częściej chorują dzieci oraz kobiety. Dodatkowo objawy potęgowane są przez spożywanie alkoholu oraz obecność dymu papierosowego.

Przeczytaj: Lek na wymioty – jak powstrzymać wymiotowanie?

Objawy choroby lokomocyjnej

Objawy choroby lokomocyjnej mogą pojawiać się stopniowo i narastać lub wystąpić nagle. Charakterystyczne symptomy to:

Dodatkowo oprócz klasycznych objawów mogą wystąpić:

  • zimne poty,
  • ziewanie,
  • senność,
  • ślinotok,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • nadpotliwość.

Objawy choroby lokomocyjnej potrafią zepsuć każdą podróż. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na chorobę lokomocyjna.

Lek na chorobę lokomocyjną – rodzaje

Jak pozbyć się choroby lokomocyjnej? Oprócz odpowiednich zasad dotyczących podróży można zastosować również lek na chorobę lokomocyjną. Ważne jest aby przyjąć go przed planowaną podróżą, gdyż będzie on zdecydowanie mniej skuteczny gdy objawy już wystąpią.

Dostępne są następujące leki przeciwko chorobie lokomocyjnej bez recepty:

  • Skopolamina – zapobiega występowaniu objawów choroby lokomocyjnej. Dostępna jest zarówno w postaci plastrów jak i tabletek. Aby była skuteczna trzeba zażyć ją około 4-8 godz. przed podróżą. Dawka powinna być ustalona z lekarzem rodzinnym.
  • Leki o działaniu antyhistaminowym (m.in. dimenhydrynat, prometazyna) – to skuteczne środki jednak często powodują senność i zmęczenie. Stosuje się je na godzinę przed podróżą. Dawkę dobiera się na podstawie wieku i wagi.
  • Leki o działaniu antydopaminergicznym (np. metoklopramid) – leki przeciwwymiotne, które zapobiegają nudnościom.
  • Leki na bazie imbiru – to łagodny sposób na walkę z chorobą lokomocyjną. Kłącze imbiru występuje w postaci proszku, tabletek do ssania, połykania oraz jako lizak. Ma działanie przeciwwymiotne, zwiększa wydzielanie śliny i soków żołądkowych, co pozytywnie wpływa na ograniczenie objawów ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo nie powoduje senności.

W przypadku silnych objawów choroby lokomocyjnej lekarz może przepisać leki na receptę, które zawierają:

  • Prometazynę – blokującą niektóre sygnały docierające do mózgu, co sprawia, że symptomy choroby są znacznie łagodniejsze. Ma działanie przeciwwymiotne, więc zapobiega nudnościom. Niestety może powodować senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia.
  • Histocynę, która osłabia motorykę jelit i rozluźnia mięśnie gładkie. Nie wolno łączyć jej z alkoholem. Może powodować rozmazane widzenie, senność i zmęczenie.

Należy pamiętać, że leki na receptę muszą być stosowane ściśle według zaleceń lekarza, gdyż w przeciwnym razie mogą wywoływać poważne skutki zdrowotne.

Dowiedz się: Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży

Choroba lokomocyjna – leki dla dorosłych

Choroba lokomocyjna u dorosłych występuje nieco rzadziej niż u dzieci i częściej doskwiera kobietom. Wybierając sposób na dokuczliwe objawy należy wybierać lek na chorobę lokomocyjną nie powodujący senności. Jest to szczególnie ważne gdy problem dotyka osoby, która ma prowadzić pojazd.

W takich sytuacjach można wybrać np. tabletki na chorobę lokomocyjną na bazie imbiru. To naturalny i skuteczny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli problem nie dotyczy kierowcy można wypróbować inne środki farmaceutyczne.

Poznaj: Szyszki chmielu - właściwości, działania niepożądane, działanie

Choroba lokomocyjna u dzieci

Ze względu na to, że problemy w czasie podróży występują najczęściej u dzieci w wieku 2-12 lat pojawia się pytanie: co podać dziecku na chorobę lokomocyjną?

Musi być to środek odpowiednio dobrany do wagi i wieku dziecka, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych takich jak senność czy zawroty głowy. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza rodzinnego, który pomoże wybrać odpowiedni środek.

W aptekach, drogeriach czy stacjach benzynowych dostępne są lizaki na chorobę lokomocyjną lub tabletki na chorobę lokomocyjną dla dzieci. Przed podaniem ich dziecku należy sprawdzić skład. Nie powinny mieć w składzie skopolaminy.

Najłagodniejszym sposobem na nieprzyjemne dolegliwości tej choroby jest podanie dziecku leków lub naparu z imbiru. Nie powoduje on skutków ubocznych tak jak środki farmakologiczne.

Czytaj także: Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?

Autor: Dominika Rusek

Dominika Rusek

Dominika Rusek

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.