Tabletki na wątrobę dla alkoholików - jakie warto wybrać?

Podstawą leczenia alkoholowych chorób wątroby jest abstynencja alkoholowa oraz odpowiednia dieta. Jednak nie każdy pacjent jest w stanie powstrzymać się od picia. W takiej sytuacji wprowadza się farmakologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu. Zastosowanie mają także tabletki na wątrobę dla alkoholików, które mają powstrzymać postępujący proces zwłóknienia wątroby.

tabletki-na-wartobe-dla-alkoholikow

Tabletki na wątrobę dla alkoholików

Abstynencja alkoholowa sama w sobie jest najlepszą formą leczenia alkoholowych chorób wątroby - stłuszczenia, zapalenia, marskości oraz niewydolności. Zażywanie leków przez pacjentów cierpiących na te choroby nie jest wskazane. Dlaczego? Otóż wątroba pełni w organizmie około 500 funkcji. Jedną z nich jest oczyszczanie organizmu z toksyn – między innymi metabolizm leków. Jeśli wątroba jest uszkodzona, dodatkowe obciążanie jej lekami nie powinno mieć miejsca.

Dlatego w leczeniu chorób wątroby zaleca jest abstynencja alkoholowa oraz stosowanie odpowiedniej diety. Jednak u pacjentów z problemem alkoholowym wprowadza się leczenie farmakologiczne, które traktuje się jako konieczność wyższego rzędu. Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu mają przede wszystkim zmniejszyć ilość wypijanego przez pacjenta alkoholu oraz wydłużyć okres abstynencji.

W leczeniu choroby alkoholowej stosuje się kilka rodzajów leków. Najpopularniejsze to:

  • akamprozat,
  • naltrekson,
  • disulfiram,
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Dodatkowo włącza się leczenie mające na celu zredukować już powstałe zmiany w wątrobie. Pacjenci z alkoholowym stłuszczeniem wątroby często przyjmują polienylofosfatydylocholinę oraz sylimarynę. Pierwszy lek wspomaga obudowę błony komórkowej wątroby, a dzięki temu usprawnia pracę enzymów wątrobowych. Ponadto ma zniwelować postępujący proces zwłóknienia wątroby. Sylimaryna z kolei wykazuje działanie antyoksydacyjne, co wpływa na regenerację hepatocytów.

W przypadku zapalenia wątroby podstawą leczenia jest abstynencja alkoholowa oraz dieta. Wprowadza się także suplementację witamin i mikroelementów. Niekiedy, jeśli choroba ma ciężki przebieg, lekarze przepisują pacjentom kortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym.

Podobny przebieg ma leczenie alkoholowej marskości wątroby. Podstawą leczenia jest abstynencja alkoholowa, dieta oraz uzupełnianie niedoborów witamin i mikroelementów. Jeśli u pacjenta doszło do powikłań marskości wątroby, wprowadza się odpowiednie leczenie. Na przykład, jeśli rozwinęło się wodobrzusze, stosuje się leki moczopędne, ewentualnie zalecane jest nakłucie otrzewnej i usunięcie płynu. Jeśli marskość doprowadziła do niewydolności wątroby, konieczny jest przeszczep.

Należy pamiętać, że w leczeniu chorób alkoholowych najważniejsza jest abstynencja. Z badań wynika, że śmiertelność u pacjentów z alkoholową marskością wątroby, którzy nadal piją alkohol wynosi 85 procent.

Tabletki na wątrobę dla alkoholików: akamprozat

Środkiem często stosowanym w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest akamprozat. Lek normalizuje pracę układów neuroprzekaźnikowych, które przez nadużywanie alkoholu nie pracują prawidłowo. Z badań wynika, że akamprozat, w porównaniu do placebo, dwukrotnie zwiększa liczbę pacjnetów, którym udaje się utrzymać abstynencję alkoholową. Za sukcesem tego preparatu stoi potwierdzony badaniami fakt, że znacząco zmniejsza on głód alkoholowy.

Pacjenci stosujący lek, którzy nie wytrwali w postanowieniu, wypijali mniejszą dawkę alkoholu aniżeli stosujący placebo, a także znacznie później po nią sięgali. Zaletą tych tabletek na wątrobę dla alkoholików jest to, że mogą być stosowane przez pacjentów z uszkodzoną wątrobą. Ponadto nie wchodzą w interakcje z alkoholem i innymi lekami psychotropowymi.

Tabletki na wątrobę dla alkoholików: naltrekson

Naltrekson z kolei sprawia, że u pacjentów nie występuje tzw. poalkoholowa euforia. Innymi słowy picie alkoholu nie owocuje pozytywnym wzmocnieniem. W efekcie czego wiele osób, które w czasie terapii sięgają po alkohol, wraca do abstynencji. Co więcej, badania wykazały, że leczenie naltreksonem okazywało się bardziej skuteczne u tych pacjentów, którzy eksperymentowali z piciem. Ponadto naltrekson, podobnie jak akamprozat, niweluje głód alkoholowy.

Należy jednak podkreślić, że leku nie mogą stosować pacjenci ze znacznym uszkodzeniem wątroby. Jedynie jest przepisywany pacjentom z mniej poważnymi chorobami wątroby, ale w czasie leczenia konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych.

Disulfiram w leczeniu alkoholizmu

Disulfiram to tabletki przeznaczone do implantacji. Lek wszczepia się podpowięziowo. Potocznie jest nazywany tzw. wszywką alkoholową. W leczeniu uzależnienia od alkoholu za pomocą tego preparatu obowiązuje bezwzględny zakaz picia. Spożycie alkoholu w trakcie terapii skutkuje wystąpieniem objawów zagrażających życiu, takich jak:

  • wymioty,
  • tachykardia,
  • niedociśnienie,
  • zawroty głowy,
  • silne zaczerwienienie twarzy.

Dlatego przed zastosowaniem disulfiramu pacjent musi wyrazić zgodę na leczenie i zapoznać się z możliwymi skutkami napicia się alkoholu. Przeciwwskazaniem do leczenia alkoholizmu disulfiramem są choroby sercowo-naczyniowe oraz zaburzenia psychiczne.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:


Bibliografia:

  • Szymańska M., Prystupa A., Koprianiuk-Sowińska A., Schabowski J., Mosiewicz J., Alkoholowa choroba wątroby w praktyce lekarskiej, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 3, 148-154.
  • Habrat B., Leki stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu, Alkoholizm i Narkomania, tom 12, nr 1, 137-149.

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.